AileSağlık

Okul döneminde çocuğunuzu hastalıklardan korumanın yolları

İlk sosyalleşme adımlarında çocuğunuzun olası bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini nasıl düşürebileceğinizi biliyor musunuz?

Çocukları ilk defa kreş veya okula başlatacak ebeveynlerin en büyük kaygılarından biri de çocuklarının sağlıklarını dış etkenlere karşı nasıl koruyacaklarıdır. Çocukların yaşayacakları yeni sosyal deneyimleri beraberinde yeni enfeksiyonel problemleri de beraberinde getirir.

Ä°lgili resim

Çocuğunuz ev ortamından ilk kez uzaklaşıyorsa  yabancı virüslere karşı vücudu oldukça dirençsiz kalabilir.  Çünkü bağışıklık sistemi henüz gelişmemiştir. Peki onun sağlığını tehdit eden çeşitli mikroplara karşı gardınızı nasıl alırsınız?

AŞI 

Ä°lgili resim

Uzmanlar bulaşıcı hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemin çocuğun  genel bir muayeneden  geçerek sağlanabileceğini söylemekteler. Çocuğun sürekli tekrarlayan hastalıkları varsa bunların tedavi ve takibinde doktor ile yakın temasta olunmalıdır. Çocuğun eksik aşıları da okula başlamadan önce mutlaka tamamlanmalıdır. Aşı, çocukları birçok yaygın ve ciddi çocukluk çağı enfeksiyonuna karşı korumanın en etkili yoludur. Aşı, sadece çocuğunuzu belirli enfeksiyonlara karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda bu hastalıkların toplumda yayılmasını önlemeye de yardımcı olur.

BESLENME

kids eating vegetables gif ile ilgili görsel sonucu

Beslenme şekli hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasında en önemli yeri tutar. Bu nedenle çocuğun dengeli ve kaliteli beslenmesi sağlanmalıdır. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek, vücudunda bakteriyel enfeksiyonlara karşı siper görevi görecek bazı gıdalar vardır. Çocuklar abur cubur gıdalardan uzak tutulmalıdır. Taze ve kuru meyveler, kuruyemişler, süt ürünleri ise günlük beslenmede eksik edilmemelidir. Vitamin takviyesi yerine her türlü vitamin mineral desteği doğal yollarla karşılanmalıdır.

HİJYEN 

kids 	sneeze  gif ile ilgili görsel sonucu

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için basit ancak önemli bir yöntem, ellerini temiz tutmaktır. Çocuğunuza yemek yemeden önce, burnunu sildikten, tuvalete gittikten ve bir çocukla veya sokakta oyun oynadıktan sonra elini yıkaması gerektiğini belirtin. Çocuklar bunu erken yaştan itibaren yapabilmelidir. Ayrıca çocuğunuza kullandığı kağıt mendilleri sık sık değiştirmesini söyleyin  Öksürüklerini ve hapşırıklarını kapatmak için ellerini kullanmamalılar çünkü mikroplar ellere geçebilir ve böylece başkalarına aktarabilir. Mendil yoksa kol içini kullanmasını öğretin.

PROBİYOTİK 

Ä°lgili resim

Probiyotikler, ‘düşman bakteriler’in sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya ve sindirimi güçlendirmeye yardımcı ‘arkadaş canlısı bakteriler’ olarak anılan canlı mikroorganizmalar. Düzenli probiyotik kullanımı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Probiyotikler ise en çok yoğurt-kefir gibi yiyeceklerde bulunuyor. Doktorunun uygun görmesi doğrultusunda beslenmesini probiyotiklerle destekleyebilirsiniz.

KIYAFET SEÇİMİ 

kids clothes gif ile ilgili görsel sonucu

Çocuğunuzun kıyafetlerin seçiminde kumaşların sentetik olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun kıyafetlerini mevsim normallerine göre seçmelisiniz. Çok ince ya da çok kalın kıyafetler yerine ince katlardan oluşan kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bunların yanında çocuğunuzun kıyafetlerini bu dönemde sık sık değiştirmeli, kıyafetlerin temizliği konusunda hassas olmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir