SağlıkYaşam

Öğle uykusunun altı mükemmel faydası

Sağlığınız için öğle saatlerinde 20 dakika uyumanız için alt neden...

Akdeniz ülkelerinde özellikle İspanya’da “Siesta” olarak geçen öğle saatlerindeki dinlenme rutinleri herkes tarafından bilinir. Özellikle yazın güneşin öğle saatlerinde dik açıyla geldiği durumlarda sokaklarda gezmek yerine sağlık açısından dinlenmenin ve uyumanın tercih edilmesinin çalışma hayatına olumlu yansıyacağına inanılır.

Ä°lgili resim

Öğlen vakitlerinde iki-üç saatlik kestirmelerin  bir çok ünlünün de günlük alışkanlığını oluşturuyor. Hal böyle olunca öğle uykusunun hikmetleri üzerine düşünüyor insan… Peki kimileri tarafından güzellik uykusu olarak da adlandırılan ve gerçekten güzelleştirdiğine inanılan öğle uykusunun işlevlerinin gerçekten neler olduğunu biliyor musunuz? İşte tüm faydalı boyutlarıyla öğle uykusu:

Büyüme dönemindeki çocukların öğle uykuları sağlıklı gelişim açısından hayati öneme sahiptir. Doktorlar çocukluk çağında öğle saatlerinde alınan kaliteli uykunun, beyin ve vücut gelişimi için çok önemli olduğunu ifade etmekteler. Burnu tıkalı olan çocuklar uykularını tam olarak alamadıkları için, vücutları kavruk kalabilir.

baby yawning goodnight gif ile ilgili görsel sonucu

Öğle uykusu çocukların sadece fiziksel ve zihinsel gelişimleri için değil, ruhsal ve duygusal gelişimleri  için de son derece işlevseldir. Bu konuda Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğle uykusuna yatmayan çocuklarda mutluluk ve ilgi oranını düştüğü, anksiyetenin arttığı, problem çözme yeteneği zayıfladığı ortaya konulmuştur.

Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar ise aynı araştırmayı yetişkinler üzerine yapmıştır ve düzenli olarak öğle uykusuna yatan yetişkinlerde öğrenme ve hafıza yeteneğinin daha gelişmiş olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Çünkü öğle uykusuyla yorgun düşen ve çok fazla uyarıcıya maruz kalan beyin tazelenir.

Gündüz uykusunun işyerinde performansı artırdığı inancıyla bazı şirketler çalışanlarına işyerinde uyuma olanağı sağlıyor. Bilgisayar programı üreticisi HubSpot adlı şirketin Massachusetts’teki ofisinin bir odası hamaklarla dolu olduğu biliniyor. Çalışanlar istediği kadar bu odayı kullanabiliyor. Şirket yetkilileri gündüz uykusunun çalışanlar üzerinde olumlu etkisinin olduğunu ve kötüye kullanılmadığını belirtiyor.

after-dinner nap gif ile ilgili görsel sonucu

Yunanistan’da yapılan bir araştırmaya göre haftada üç kez, gün içerisinde yarım saat uyuyan erkeklerin kalp krizinden ölme riskinin %37 düştüğünü gözlemledi. Sigara, beslenme gibi etmenler de çalışmaya dahil edildi.

Öğle saatlerinden sonra enerji seviyesi düştüğü için daha fazla kahve ve şekerli yiyecekler tüketiliyor. Öğleden sonra gelen uyku isteği aslında vücut ısısında görülen ufak bir düşüşle ilgili olan biyolojik bir işaret. Vücudunuz size uyumak istediğini söyler. Kafein ve şekerli gıdalarla enerji almaya çalıştığınızda biyolojik ritmimiz bozulur, fazladan kalori alır, şiddetli enerji çıkışları ve inişleri yaşamanıza sebep olur. Öğlen arasında ufak kestirmeler ise stres hormonlarını azaltır ve kilo alımını engeller.

Yetişkin kişiler için 20 dakikalık öğle uykusu yeterlidir. Çocukların ise 1-2 saat uyuması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close