Yaşam

Odaklanma sorunuyla başa çıkmak için beş etkili yöntem

Zaman zaman konudan, tamamen koptuğunuzu, aklınızın başka yerlerde gezintiye çıktığını hissedebilirsiniz. Peki eğitim ve iş hayatınızda başınızı ağrıtacak bu durumun önüne geçmek için neler yapmalısınız?

Dikkat toplama yoğunluğu ve hızı çeşitli çevresel ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişiyor. Çok önemli bir işe ya da derse tüm dikkatinizi vermek zorundayken o işe bir türlü yoğunlaşamıyorsanız bunun sebepleri gürültü, sosyal medya bildirimleri, beslenme bozuklukları ve uykusuzluk  gibi iç ve dış uyaranların etkisinde kalan beyninizle ilgili sorunlar dizisidir. Bu sorunlar size çok zor zamanlar yaşatabilir.

concentration gif ile ilgili görsel sonucu

Anlatılanları dinlerken bir anda başka başka hayallere dalabilir, konudan alakasız bir şey söyleyebilir, detayları kaçırabilir ve basit hatalar yapabilirsiniz. Peki tüm olumsuz sonuçları yaşamamak için konsantrasyonunuzu nasıl yüksek tutabilirsiniz?

ORTAMA ÇEKİ DÜZEN VERMEK 

cleaning office room gif ile ilgili görsel sonucu

Etrafınıza şöyle bir göz gezdirin ve dikkatinizi dağıtan, ilginizi çekecek olayları ya da nesneleri bulup ortamı kendiniz için daha düzenli bir hale getirin. İşe sürekli gözünüzü çarpan renkli bir tablodan da başlayabilir ya da çalışma masanızdaki gereksiz kağıtlar veya süslü biblolardan da… Ortamın olabildiğince aksesuardan arınmış, sade ve gösterişsiz olması  Ayrıca renkler de odaklanma meselesinde. başrolde. Bu açıdan Siyah, beyaz ve sarı gibi renkler size yardımcı olacak renklerdir. Özellikle siyah, ışığı yok ettiği için dikkati dağıtabilecek etkenleri de en aza indiriyor.

MÜZİK DİNLEMEK 

concentration gif ile ilgili görsel sonucu

İlginç gelecek ama bazı insanlar aşırı sessiz bir ortamda çalışamaz. Sessizlik başlı başına ilgi kaybının nedenidir. Bunun altında yatan neden ise sessizlik ortamında kişinin dışarıdan gelecek bir uyarıcıya daha duyarlı hale gelmesidir. Bu tip insanlarını daha iyi motive olmaları için fonda bir sese ihtiyaçları vardır. Eğer sizinde odaklanma sorununuzda sessizlik önemli bir etkense bunun için çalışırken müzik dinleyebilirsiniz. Klasik müzik tarzı eserler çalışırken dinlenilmesi en çok tavsiye edilen türlerdendir. Bunun yanında Türk saz eserlerini ve modern enstürmantal eserleri de değerlendirmelisiniz.

MEDİTASYON YAPMAK 

concentration gif ile ilgili görsel sonucu

Konsantrasyon kaybının en büyük içsel sebeplerinden biri de stres ve kaygı yoğunluğudur. Çevresel koşulları her bakımdan iyileştirmenize rağmen hala odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu  açıdan kendi içinize dönüp farkındalığınızı artırmalısınız. Meditasyon çalışmaları, vücut farkındalığı ve aklın en sakin olduğu durumun amaçlandığından, evrenin enerjisine odaklanabilme yolunun temel taşıdır. Zaman yokluğundan meditasyona vakit bulamıyor olabilirsiniz. Ancak ilgi kaybı yaşadığınızı hissettiğiniz anda üç-beş dakika boyunca oturduğunuz yerde vücudunuzu biraz gererek ve mümkünse gözlerinizi kapatarak derin nefesler alıp vermek ardından zihninize bir kaç pozitif mesaj göndermek bile işe yarayacaktır.

LİSTE HAZIRLAMAK 

Ä°lgili resim

Her işe aynı anda yetişmeye çalışmak, bir işi tamamlamadan diğerine geçmek kafanızda büyük bir karmaşaya yol açacaktır. Aynı anda yaptığınız  işlerin hepsinin mükemmel olma ihtimali insan kapasitesi ve sınırları dahilinde mümkün değildir. Kendinize yapılacaklar listesi hazırlayın. Eğer öğrenciyseniz ilk önce hangi derse çalışmaya veya hangi konuyu tekrar edeceğinize karar verebilirsiniz. Listenizdeki yapılacaklar kolaydan zora doğru gidebilir. Böylece zihninizi odaklanmaya yavaş yavaş alıştırmış olacaksınız.

MOLA VERMEK 

sleeping office room gif ile ilgili görsel sonucu

Kesintisiz çalışmak işten kopmamak adına olumlu bir sistem olabilir, fakat bunu sürekli hale getirmeniz haftanın bütününde sizi  tüketecektir İşlerinizi çok biriktirmeden ve aceleye getirmeden yapmanız, sizi hafta boyunca eşit şekilde yorulmanızı bu sayede daha rahat bir çalışma programı uygulamanızı sağlar. Bunun için odaklanamadığınızı gördüğünüz ve üst üste hatalar yaptığınızı fark ettiğiniz an mola verin. Bu sırada sevdiğiniz birini arayıp o kişinin sesini duymak bile iyi gelebilir. Bunun yanında aç veya uykusuz olduğunuz için de konsantrasyon kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Molada bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bonus olarak buğday ekmeği, fındık, ceviz, ve brokolinin konsantrasyon yükselten gıdalar olduğunu da ekleyelim. Uykusuzluk ise molada halledebileceğiniz bir sorun gibi görünmüyor. Bu sebeple gece uykunuzu mutlaka iyi alın.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close