Yaşam

Müzik terapisi nedir ve faydaları nelerdir?

Müziğin ruh halini iyileştirici gücünü keşfetmeye hazır olun. İşte tüm yönleriyle müzik terapisi

Müzik terapisi ya da aktif müzik terapisi; rehabilitasyon, özel eğitim ve toplum için müziğin etkisini kullanan, kanıta dayalı tedavi edici bir yöntemdir

Müziğin duygularımız üzerindeki güçlü ve ani etkilerinin, nörokimyasallarımızı arttırma kabiliyeti ile bir araya gelmesiyle mutlu hissetmemize sebep olan endorfin hormonunun artmasını sağladığı bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra müzik dünya çapındaki pek çok rehabilitasyon programına eklendi ve psikoterapi yöntemi olarak uygulanmaya başlandı.

Müzik Terapisi Tarihi 

Pisagor (M. Ö. 585-500), müzik teorilerinin ve müzikle hastalık tedavisinin ilk bilimsel kurucularından biri olarak bilinmektedir. Günümüzde, ‘Pisagor Gamı’ veya ‘Kemancı Gamı’ diye adlandırılan beşli bir gam sistemi tanımlamıştır.

Ä°lgili resim

Profesyonel olarak ilk defa müzikle tedavi uygulaması ise, 1947’de Michigan devlet hastanesi’nde tedavi programları içinde yer almıştır. 1949 yılından beri de, Fransa’da müzik terapi çalışmaları yapılmaktadır. 2. Dünya savaşı sonrası İsveç’in Stokholm şehrinde bir müzik terapi enstitüsü kurulmuştur. 1977’de Amerika müzikle tedaviyi bir bilim dalı olarak kabul etti. Müzik terapisi psikiyatri temelli hastalıklarda 1950’lerden bu yana etkin olarak kullanılıyor. Bugün dünyada Amerika ve diğer ülkelerin pek çok kliniklerinde, araştırma merkezlerinde, sanat merkezlerinde, hastanelerde, kreşlerde ve bağımsız alanlarda müzik terapi uygulamaları yapılmaktadır.

Müzik Terapisi Nasıl İşler ve Amaçları Nelerdir? 

Müzik, merkezi sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, konuşma, beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır ve bu alandaki gelişmeleri desteklemektedir. Müzik depresyon geçiren gençlerde beyni rahatlatıcı ve hormonel düzensizlikleri hafifletici rol oynar. Müziğin hormonlar üzerindeki etkisi mevcuttur ki buda müziğin tarz ve şekline bağlı olarak stres hormonlarını arttırmak yada azaltmak şeklinde olur.

music therapy gif ile ilgili görsel sonucu

Müzik terapisi, fiziksel, duygusal, zihinsel veya motivasyonel desteğe ihtiyaç duyan herhangi birinin bilişsel, duygusal, fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bir müzik terapisti bir hasta veya danışanın ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra, şarkı yazma, dans etme, şarkı söyleme ve/veya müzik dinleme gibi tedaviler sağlar.

Nöroloji, kardiyoloji, onkoloji, psikiyatri gibi klinik alanlarda ve özel gereksinimi olan bireylerin tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca müzik terapi; alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalarda klasik Türk müziği ile klasik batı müziğinin hastalıklar üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.

Müzik terapide, ritim, melodi ve harmoni gibi müzik unsurları tedavi amaçlı kullanılır. Müzik hastanın sinir ve endokrin sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturarak, duygu ve düşüncelerde anlamlı tepkilerin ortaya çıkmasını sağlar, hasta terapi sürecinde müzik yaparak aktif bir rol üstlenir, yetenek gelişir, özgüven artar ve anlamlı bir uğraşıda bulunur.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close