MedyaYaşam

Mutlaka izlemeniz gereken beş tarihi Kore dizisi

Kore yapımlarının arasında en dikkat çeken türlerden biri de tarihi kurgu türleri. Peki hangi tarihi Kore dizisini izlemelisiniz?..

Tarihi dönem dizileri şu sıralar hiç olmadığı kadar popüler. Eskiden ders kitaplarında yarım sayfaya sığdırılan tarihi olaylar, karakterler şimdi uzun sezonlara sahip dizilere konu olarak her hafta evimize misafir oluyorlar. Türk izleyicisinin tarihe yön vermiş karakterlere duyduğu merakın yerli yapımlarla sınırlı olmadığını da söylersek yalan söylemiş olmayız. Trt’de dublajlı yayınlanan tarihi Güney Kore yapımlarının müptelası olanların sayısı bir hayli fazlaydı. Şu sıralar Kore’nin kültürel geçmişini yeni nesille tanıştıran ve dünyaya tanıtan hikayeler dizi severlerin ilgisini çekmekte. Siz de hem tarihi kurgu türlerine karşı ilgi duyuyorsanız Kore dizilerinin bu türdeki yapımlarına mutlaka bakmalısınız. İşte mutalaka izlemeniz gereken en iyi tarihi beş Kore dizisi… 

GRAND PRINCE 

grand prince ile ilgili görsel sonucu

2018 yapımı Grand Prince’de birbirlerinden çok farklı tabiatta olan iki prensin Joseon Hanedanlığı döneminde  taht için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Bu mücadele arasında bir de aynı kıza aşık olmaları savaşı daha da şiddetlendiriyor. Abi-kardeş olan Lee Whi ve Lee Kang’ın aşık oldukları kız Ja-Hyun güzelliği ile dillere destan olmuştur  ve Ja-Hyun’un soylu bir aileden geldiği bilinmektedir.

SUNGYUNKWAN SCANDAL 

SUNGKYUNKWAN SCANDAL ile ilgili görsel sonucu

2010 yılı yapımı 20 bölümlük Joseon döneminin  üniversitesinde geçen eğlenceli hem de geçmişte kadınların nasıl baskı tutulduğuna ayna tutan bir Kore dizisi. Sungkyunkwan Scandal. Oldukça yetenekli bir kız olan Kim Yoon Hee; dönemin şartları gereği kız olarak herhangi bir eğitim alma imkanına sahip değildir. Geçim sıkıntısı da yaşayan kızımız bu yeteneklerini kullanmak için erkek kılığında üniversiteye devam etmeyi kafasına koyar. Erkeklerle dolu bu üniversitedeki maceraları ise görülmeye değerdir.

JUNG-YI GODDES FIRE 

jung-yi goddess of fire ile ilgili görsel sonucu

Moon Geun Young, Lee Sang Yoon ve Kim Bum’un rol aldığı dizi Joseon döneminin ilk kadın seramik ustası olan bir kadının hayatını ve aşkını anlatıyor. Bu dizide ilk olarak babasının kızının iyi bir çömlekçi olmasını isterken kızın bunu sevmediğini söyleyerek yeteneğine rağmen hiç söz dinlememesini izleyeceksiniz. Ama yaşayacağı kaderonu muhteşem Joseon döneminin ilk kadın çömlekçisi yapacaktır.

QUEEN FOR SEVEN DAYS

QUEEN FOR SEVEN DAYS ile ilgili görsel sonucu

Queen For Seven Days sadece 7 gün kraliçelik makamında kalabilen devrik kraliçe  sıradan bir hayatı hayal eden ancak iki kardeşin taht mücadelesine karışan ve onlardan birine aşık olan güçlü bir politikacının kızı Queen Dangyeong’un  bu noktaya nasıl geldiğini anlatıyor. Queen For Seven Days  konusu itibariyle iki prensin kral olma yolundaki rekabetlerine odaklanarak, esas kızı saf ve temiz aşkıyla hikayeyi renkli hale getiriyor.

EMPRESS KI

EMPRESS KI ile ilgili görsel sonucu

Goryeo’da (Kore) doğan fakat Yuan İmparatorluğuna köle geldikten sonra  imparatoriçe mevkisine yükselen, Ki Sung-Nyang hikayesini anlatan dizide müthiş bir mücadeleyle tanışacaksınız. Dizi, Cengiz Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığına 37 yıl hükümranlık eden ‘Demir Leydi’ İmparatoriçe Ki’nin hayatı ile ilgilidir.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close