Sağlık

Medikal kürtaj nedir?

Kürtaj hapı olarak da bilinen medikal kürtaja dair bilmeniz gereken her şey

Medikal kürtaj, MEDİKAL KÜRTAJ tıbbi düşük; ilaç veya tablet karışımı yoluyla erken gebeliklerde hamileligin 10. haftasına kadar uygulanabilen cerrahi olmayan gebelik sonlandırmadır.

MEDİKAL KÜRTAJ NE KADAR ETKİLİDİR? 

Medikal kürtaj yöntemleri erken gebeliklerde güvenli ve etkilidir. Artan gebelik müddetiyle beraber her üç medikal kürtaj yönteminde de etkililiği azalmaktadır. Mifepriston ve misoprostol yöntemi gebeliğin ilk dokuz haftasında 95%-98% etkilidir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar mifepriston ve misoprostol’un gebeliğin onuncu haftasında da kullanılabildiğini gösteriyor (yaklaşık 92% etkili).

Metotreksat ve misoprostol yöntemi gebeliğin ilk yedi haftasında yüksek bir etki oranı olmaktadır (95%) fakat 49 günden sonra etkililiği azalmaktadır (82% gebeliğin sekizinci haftasında). Yalnız misoprostol’un etkililiği değişkendir ve hem gebelik müddeti hem de dozaja balıdır (65%-93%). Yakın zamanda yapılan yalnız misoprostol’un erken gebeliği sonlandırılması için kullanımı üzerine araştırmalar 75%-85% etkililik gösteriyor ilk dokuz hafta için. Etkililiği üç 800 mikrogramlık 3 ile 12 saat aralıklarla alınan dozajlar den ötürüdür. Ayrıca, ilacın ağızdan veya vajinadan alındığından da ötürü. Alternatif olarak benzeri etki vajinadan 800 mikrogram misprostol ve ardından 24 sonra yine 800 mikrogramın vajindan edilmesiyle elde edine bilinir.

MEDİKAL KÜRTAJ NASIL YAPILIR? 

Bir sağlık uzmanı klinikteyken size yutmanız için düşük hapını (mifepristonu) verir. Sonra klinikten ayrılabilirsiniz. Çoğu kadın evde veya işte normal yaşamlarını sürdürebilir ama biraz kanamanız veya adet benzeri ağrınız olabilir. Düşüğün ilk hapı aldıktan sonra meydana gelmesi olası değil. Ama bazen gerçekleşebilir. Eğer ilk haptan sonra düşük yaptığınızı düşünüyorsanız bir dahaki muayenenizde ultrason taraması yapılması muhtemeldir.

Bulantı veya kusmanız olabilir. Hapı aldıktan sonra bir buçuk saat içinde kusarsanız doktorunuzu mümkün olduğunca çabuk bilgilendirin  sonra 6 saatten 3 güne kadar kliniğe geri dönmeniz gerekir. Bu muayenede, mizoprostol tabletleri vajinaya yerleştirilir.

Siz, kullanım talimatları ve kendinize nasıl bakacağınıza dair tavsiyelerle bazı antibiyotikler, ağrı kesiciler verilecek. Mizoprostol tabletleri kramp ve ağır kanama yaşamanıza yol açacak. Bu genelde mizoprostol kullandıktan yaklaşık 2 saat sonra başlar ama daha erken de başlayabilir. Kanama ve kramplar genelde birkaç saat içinde başlar. Düşük sırasında büyük kan pıhtıları veya doku parçaları görebilirsiniz ve muhtemelen ağrı kesiciye ihtiyacınız olur.

Birçok kadın, mizoprostol aldıktan sonraki 4-5 saat içimde gebeliği geçirir. Başkalarında daha uzun ya da daha kısa olabilir. Neredeyse bütün kadınlar birkaç gün içinde düşük yapar. Her kadın için farklıdır. Düşükten 4 hafta sonrasına kadar biraz kanama veya lekelenme olması doğaldır. Kadın pedleri kullanmalısınız çünkü bunlar kanamanızı takip etmenizi kolaylaştırır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir