Yaşam

Masajın hayatınıza getirdiği mucizeler

Yüz yıllardır çeşitli yöntemlerle uygulanan masaj gerçekten de büyüleyici etkilere sahip. İşte masaj hakkında bilmeniz gereken her şey...

Masaj kimlerine göre lüks bir alışkanlık kimilerine göre ise vazgeçilmezi bir terapi… Ne olursa olsun tarihten bu yana masaj çeşitli medeniyetler tarafından fiziksel, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla değişik biçimlerde uygulanmıştır. Araştırmalar da insanın dokunulmaya ihtiyaç duyan bir varlık olduğunu, dokunmanın stres hormonlarını azaltıcı, depresyonu yatıştırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve ağrı giderici özelliklerinin olduğunu gösteriyor. Peki masaj tüm bunları nasıl başarıyor?

,massage therapy gif ile ilgili görsel sonucu

MASAJ NASIL İŞLER?

Ekstra bir araç gerektirmeyen masaj dolaysız ve kendiliğinden, Dolaşım, Sinir ve Lenfatik olmak üzere insan bedenindeki üç sistemle çalışır.

Cilt, masajla çeşitli uyarıları alarak, refleks yoluyla daha derin tabakalara iletir. Masajla tüm organlar pozitif şekilde uyarılıp, canlandırılarak enerji akımı da desteklenir.

Masaj, kaslarımızı canlandırarak kendi özgün yapısına döndürür. Klasik masajın uygulama alanı deri ve kaslardır. Bunların bağlantılı oldukları sinirler ve vücut sıvıları aracılığı ile masajın etkisi vücudun diğer bölgelerine de dağıtılır. Suya attığımız bir tek taşın etrafında, hareler oluşması gibi.

Vücuttaki en yaygın doku olduğundan, bağ dokusunun vücut hareketleri üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bu doku kronik stres ve hareketsizlik nedeniyle sertleşip kalınlaşarak hareket yeteneğini yitirir, işte masaj, dokuların kansız kalmasından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde de etkin bir yöntem olup, bu durumların düzeltilmesi için de idealdir.

MASAJIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Masaj tim bu mekanizmanın sonucunda genel olarak sağılığınıza faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Fiziksel ve duygusal stres genelde migreni tetiklerler. Masaj , masaj seanslarında kalp atış hızı , kaygı ve kortizol seviyelerini azaltarak stresi azaltır . Migren ağrısını tetikleyen P ve iltihap ajanlarının seviyelerini azaltarak uzun süre derin uyku yapar.

Fibromiyalji, ağrı belirtileri, sert eklemler ve yoğun yorgunluk ile ilişkili kronik bir durumdur. Bir çalışmada (DB-RCT), fibromiyaljisi olan 74 hastada masaj ağrıyı ve kaygıyı azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. 

Artrit, kıkırdağa zarar veren eklemlerin kronik iltihabıdır. Bir çalışmada diz artritli 40 yetişkinde (DB-RCT) masaj tedavisinin ağrı ve sertliği tedavi ettiği ortaya konulmuştur. Bir başka çalışmada, haftalık masaj seansları artritli 125 hastaya iyi geldiği ispatlanmıştır.

Masaj sırasında vücudunuzun doğru bölgelerine yapılan basınç sayesinde omurga ve sırt ağrılarınız, selülitleriniz, adele kramplarınız, kronik ağrılarınız, uykusuzluk problemleriniz, kabızlık ve yumuşak doku sakatlanmaları gibi bir çok rahatsızlığınız çözülebilir. Bunlar ciddi anlamda yaşam kalitenizi düşüren ve sizin çoğu zaman beraber yaşamaya alıştığınız rahatsızlıklardır. Fakat düzenli masaj tedavisiyle bu tür rahatsızlıklardan kurtulmanız mümkündür.

Masaj, kanserin tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Masajla mide bulantıları, ağrılar, ve yorgunluk semptomları ortadan kaldırılabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close