Beslenme

Maş fasulyesinin bilinmeyen sekiz faydası

Hindistan yerlilerinin beslenme kültürlerinde büyük bir öneme sahip maş fasulyesinin faydaları saymakla bitmiyor...

4500 yıllık geçmişe sahip Maş fasulyesi binlerce yıldır Hindistan’da geleneksel Ayurvedik diyetlerin önemli bir parçası. Antik Hint uygulamasında yaklaşık M.Ö. 1500’den beri geleneksel bir tedavi biçimi için en sevilen gıdalardan biri olarak düşünülür. Maş fasulyesi günümüzde çok fazla popüler olmasa da sahip olduğu besin değerleriyle tüketilmeyi sonuna kadar hak eden bir gıdadır. Peki maş fasulyesinin faydaları:

KALP SAĞLIĞI DOSTUDUR

Maş fasulyesi, LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyelerini azaltabilmektedir. Ayrıca antioksidan olan maş fasulyesi kan damarlarındaki hasarı ve inflamasyonu azaltarak kolesterol seviyelerini düzenlemektedir. LDL kolesterolüne etki etmesi maş fasulyesinin kalp krizi ve felç gibi ölümcül kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltmasını sağlamaktadır. Maş fasulyesi kan dolaşımını artırmakta ve anti inflamatuar bir etki göstermektedir. Chemistry Central Journal’da yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada, bir ay boyunca maş fasulye filizi özütleri verilen farelerin, sistolik kan basıncı düzeylerinde önemli düşüşler yaşandı. Araştırmacılar, maş fasulyesinin anti-hipertansif etkilerinin peptit olarak bilinen protein fragmanlarının yoğunluğuna bağlı olabileceğine inanıyor

SİNDİRİM SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

 Maş fasulyesi hem sindirim sistemi hem de vücudun detoksu için faydalıdır. Lif açısından zengin olan bu fasulye, sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu belirtilerini önlemektedir. Hindistan’da maş fasulyesi zerdeçal, kişniş, kimyon ve zencefil ile pişirilerek mide ağrılarını ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR 

Maş fasulyesindeki besin içeriği, anti mikrobik ve anti-inflamatuar olarak kabul edilen, bağışıklığı artırmaya ve zararlı bakterilere, virüslere, soğuk algınlığına, kızarıklığa, tahrişe ve daha fazlasına karşı savaşmalarına yardımcı olan bir dizi fito-besin içerir. Maş fasulyesi besin emilimi ve bağışıklık savunmasına yardımcı olan sindirim sistemi içerisinde sağlıklı bir bakteri dengesi geliştirir.

KANSERLE SAVAŞIR

Maş fasulyesi proteaz inhibitörleri içerir. Proteaz inhibitörlerinin tümör oluşumunu engellediği ve kanser riskini azalttığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle kadınlara meme kanserine karşı maş fasulyesi tüketimi önerilir.

DİYABETİ ENGELLER 

Maş fasulyesi içeriğinin önemli bir anti-diyabetik etkisi olduğuna ve doğal olarak tip 2 diyabet vakalarını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Çin Tarım Bilimleri Akademisi’ndeki Bitki Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan bir 2008 araştırmasında, sıçanlara maş fasulyesi takviyeleri verildiğinde kan glikozu, plazma C-peptidi, glukagon, toplam kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düştüğü bulun

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

A vitamini uzun yıllar görme sağlığındaki iyileşme ile ilişkili bulunmuştur. Bu vitamin serbest radikallere karşı gözlerin hücrelerini korumak için bir antioksidan ajan olarak hareket etmektedir. Bu şekilde, maş fasulyesi glokom, katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilmektedir. Maş fasulyesi tüketerek daha sağlıklı ve daha iyi bir vizyona sahip olunabilmektedir.

MENOPOZ SEMPTOMLARINI HAFİFLETİR

 Maş fasulyesi izoflavon besinleri içerir.  Izoflavonlar hormonal aktiviteyi düzenleyen yardımcı olur. Maş fasulyesi doğadaki östrojeniklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, tüketimi durumunda özellikle sıcak basmalarını rahatlatmak için etkili hale gelmektedir. Menopoz sonrası yaşanan osteoporozu önlemek için kemik oluşumunu uyarmaktadır. Sonuç olarak, kadın sağlığı için faydalı bir gıda olarak değerlendirilmektedir.

KİLO VERMEYE YARDIM EDER

Maş fasulyesi, yüksek düzeyde lif ve protein içerdiğinden, çevrenizde göreceğiniz besleyicilik açısından en dolgun gıdalardan biridir. Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, yüksek lifli fasulye içeren tek bir öğünün, fasulye içermeyen yemeklerle karşılaştırıldığında kolesistokinin adı verilen doymuşluk hormonunda iki kat artışı sağladığını gözlemledi.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir