BeslenmeYaşam

Limon kabuğunun şaşırtıcı sekiz faydası

Limonu kullandıktan sonra çöpe giden limon kabuklarının bir cevher olduğunu biliyor muydunuz? Peki limon kabuğundan nasıl faydalanırsınız?

“Vitamini kabuğunda.” efsanesinin doğrulandığı bir gıda limon. Limonu kabuğundan nasıl bir verim sağlayacağınızı anlayamamış olabilirsiniz. İçeriğinde limon otu yağı, felandren, C vitamini, sitrik asit, malik asit, formik asit, hesperidin ve pektin gibi maddeler bulunduran limon kabuğu “Beni çöpe atmadan önce son kez bir düşün.” diyor sanki… Limon kabuğu kullanım çeşitliliği açısından gerçekten sizi şaşırtacak. Öyleyse lafı uzatmadan limon kabuğuyla neler yapabileceğinize geçelim.

lemon peel gif ile ilgili görsel sonucu

Limon kabuğu kemik sağlığına iyi gelir çünkü içerisinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur, bu da kemiklerin iyileşmesini ve korunmasını sağlar. Ayrıca osteoporoz, römatoid artrit ve inflamatuvar poliartrite de engel olur.

Limon kabuğundaki sitrik asit ve C vitamini, kan damarlarını saflaştır, cilt hücrelerindeki yabancı maddelerin uzaklaşmasını sağlar ve sağılıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

İçeriğindeki çok fazla C vitamini sayesinde, çok güçlü bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir ve enfeksiyonlarla, soğuk algınlığı, nezle ve solunumla ilgili problemleri önler.

Bulaşık makinenizin aralarına yerleştirirseniz daha parlak ve temiz bardaklara sahip olabilirsiniz.

Limon kabukları kanserin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadırlar. Salvestrol Q40 ve limoneneye sahip olan limon kabuğu, vücuttaki kanserli hücreler ile savaşa yardımcı olur.

Bu bileşenler vücuttaki kolesterolü de kontrol altına alırlar ve kalp sağlığına iyi gelirler

Bu bileşenler vücuttaki kolesterolü de kontrol altına alırlar ve kalp sağlığına iyi gelirler. Ayrıca limon kabuğundaki potasyum Kan basıncını düşürür. Böylece kalp rahatsızlıklarını önler.

NASIL TÜKETMELİSİNİZ?

Limon kabuğunu doğrudan yemek yüksek asit oranı yüzünden mide yanmasına sebep olabilir. Bu açıdan çayınıza limon kabuğu atıp, limonlu çay içebilirsiniz. Rendelediğiniz limon kabuklarını salatalarınıza, keklerinize, kurabiyelere katıp o şekilde tüketebilirsiniz. Limonata yaptığınız zaman, kabuğunu karıştırıcıdan geçirin. Bu şekilde limon kabuğunun faydalarının tamamından faydalabilirsiniz. Limonatanın aroması muhtemelen daha farklı olacaktır; fakat yine de çok lezzetli ve tazeleyicidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close