Beslenme

Küflü peynir tüketmek yararlı mı zararlı mı: Tüm yönleriyle küflü peynir

Küflü peynir kimileri için vazgeçilmez bir peynir türüyken kimileri tarafından asla tüketilemeyen bir gıda... Peki küflü peynir nedir?

Şehir yaşamına alışık ve çoğunlukla süzme peynir, tam yağlı, yarım yağlı beyaz peynir tüketen bireylerin burun kıvırdığı küflü peynir sağlık uzmanları tarafından oldukça çok tavsiye edilen bir gıda. Hem kokusu hem rengi hem de görünümü itibari ile bir kesim için cezbedici gözükmese de bir kesim küflü peynirin gerçek peynir olduğunu iddia eder. Peki nedir küflü peynir gerçeği?

KÜFLÜ PEYNİR NASIL ELDE EDİLİR?

En yaygın bilinen küflü peynir olan rokfor, Güney Fransa’nın Roquefort kasabasında üretilmektedir. Bu peynirin özelliği içinin küflü ancak kendisinin çok güzel kokulu olmasıdır. Bu peynirin yapımında Rokfor küfünün de büyük önemi vardır.

Rokfor peynirinin hazırlanışında üçte ikisi buğday unu, üçte biri de çavdar unu olan rokfor karışımına bol miktarda maya ve hamurun miktarına göre sirke konur. Ekmek yapar gibi yoğrulur, pişirilir, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra karanlık mahzenlerde 1.5 ay kadar küflenmeye bırakılır.

Rokfor peynirinin kaliteli olanları kavuniçi renktedir. İçi beyaz küf damarlı olan kaliteli bir rokfor peyniri tereyağı yumuşaklığında ve tadında olur.

KÜFLÜ PEYNİRİN FAYDALARI 

Küflü peynirin vücut direncini sağlama konusundaki rolü büyüktür. Doğal bir antibiyotik olan küflü peynirler ile daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olunabilir.

Antiseptik etkisi ile hastalıklara karşı daha güçlü olabilme imkanı sunar.

Kalsiyum yönünde oldukça zengin olan küflü peynirin kemik sağlığı ve gelişimi için çok büyük bir önemi vardır. Böylece erken yaşta romatizma, kemik erimesi gibi hastalıkların oluşmasının önüne geçmektedir.

KÜFLÜ PEYNİR TÜKETİLİRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Tüketilecek küflü peynirin sağlıklı koşullarda üretilmesi gerekir. Sütün pastörize edilmesi veya peynir yapıldıktan sonra uzun süre tuzlu suda saklanması önemlidir. Bu koşullarda üretilmeyen küflü peynirler insan sağlığını tehdit eder. Peynir hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. Peynirde oluşacak küfün rengi çok önemlidir. Küflü peynirin diğer küf çeşitleriyle temas halinde olmaması ve küfün rengini yeşilimsi olması gerekir. Ancak bu şartlara sahip küflü peynir aflatoksin adı verilen zararlı madde içermez.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir