Aile

Küçük yaştan itibaren çocuğunuza İngilizce öğretmek için en etkili teknikler

Yeni bir dil öğrenmesi için çocuğunuzun okul çağına gelmesini beklemenin zaman kaybı olduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuz okula başlamadan önce İngilizce öğrenmeye başlamalı. Ama nasıl? Çocuğa İngilizce eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Çocuğunuzun geleceği açısından İngilizce bilmesi ve dil eğitimine küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başlaması önemlidir. Çünkü bir insanın çocukluk döneminde öğrenme hızı ve kapasitesi bir yetişkinlik dönemine göre çok yüksektir. Dil öğrenme kabiliyetinin kazandırılması için de en mükemmel dönem çocuğun öğrendiği bir çok şeyi hafızasına kalıcı olarak yerleştirdiği okul öncesi dönemdir. Dil edinme ve öğrenmede en merkezî ve önemli rol beyne verilmiştir. Beynin sol yarımküresinde dil edinmeyle ilgili bir bölge vardır Bu bölge doğuştan itibaren çok aktiftir. Bu aktiflik, derecesi giderek azalarak ergenliğin başlangıcı olan 10–14 yaşlarına kadar devam eder. Sağ ve sol beyin yarımkürelerinin gelişmesinin ergenlik döneminde sona ermesiyle, dil edinme artık zorlaşır.

i love learning gif ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar 0-3 yaş arasındaki bebeklerin bile ana dili dışında bir yabancı dile maruz kalırsa “aynı anda öğrenme” denilen yöntem ile her iki dili de öğrenebileceğini ifade etmekte Yine uzmanlar dil ve zihnin birbirine paralel gelişmekte olduğunu söylemekteler. Bu nedenle çocuğun dil gelişimi onun tüm zihinsel gelişimini desteklemektedir. Peki çocuğunuzu İngilizce dil eğitimine nasıl başlatmalısınız?

İLK ZAMANLAR

Ä°lgili resim

İngilizce’yi ders mantığında görürseniz çocuğunuzun dilden soğumasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden daha ilk aylarından itibaren bebeğinize İngilizce ninniler söyleyebilir veya dinletebilirsiniz. Bebeğinizin ilk kulak aşinalığı böylece oluşacak ve büyüdükçe duyduğu sesleri taklit edecektir. Bunun için İngilizce bilen bakıcı tercihinde  de bulunabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da  İngilizce çizgi filmler, tekerlemeler ve şarkılarla hem çocuğunuzun eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlayabilir hem de İngilizce öğrenmesi için ilk tuğlaları yerleştirebilirsiniz.

KONUŞMAYA BAŞLADIĞINDA

it is a dog kids gif ile ilgili görsel sonucu

Kelimeleri  yavaş söylemeye başlayan çocuğa her gün İngilizce bir kelime öğretebilirsiniz. Yeni öğrendiği Türkçe kelimelerin İngilizce anlamlarını söylemek ve ona tekrar ettirmek oldukça işe yarayacaktır. Örneğin çocuğunuz “Köpek” kelimesini söylemeye başladıysa  ona “Dog” kelimesini de öğretin. Öğretme aşamasında bir köpek resmini kullanır altına “Köpek ve Dog” yazarsanız kelime öğrenimi daha verimli ve kalıcı olacaktır. Gazete, dergi veya kitaplarda gördüğü resimlerin, yeni tanıştığı kavramların, yeni öğrendiği renklerin ve sayıların İngilizcesini yazılı ve sözlü olarak göstermeyi de ihmal etmemelisiniz. Çocuğun yaşına göre geliştirdiği yetkinliklere göre seviye, eğlenceli yollarla arttırılabilir.

OYUNLARLA İNGİLİZCE ÖĞRENMEK 

Ä°lgili resim

Çocuğunuzun konuşma ve anlama becerisi ilerledikçe yeni yöntemler keşfedebilirsiniz. Çocuğunuzun oyun alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapmak en etkili yöntemlerden biri olabilir. Çocuğunuz daha küçük yaşlardaysa  oyuncaklarını ya da anlamını yeni öğrendiği eşyaları odanın köşelerine saklayın. Sonra onları size getirmesini isteyin. Bu seviyeyi geçtiğini düşünüyorsanız daha zor oyunlara yönelebilirsiniz. Örneğin “Nesi var?” oyununun İngilizce versiyonu aranızda güzel bir diyaloğun oluşmasına da katkı dağlayacaktır. Aklınızdan bir cisim tutun, onun İngilizce özelliklerini söyleyin ve çocuğunuzun o cismi tahmin etmesini isteyin. Ayrıca çocuğunuz için bu dönemde İngilizce eğitim seti edinin.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir