Beslenme

Ketojenik diyet nedir ve nasıl yapılır?

Şu sıralar en popüler diyet türlerinden biri ketojenik diyete dair bilmeniz gereken her şey...

Ketojenik diyet, düşük karbonhidratlı diyetlerle birçok yönden ortak noktaları olan çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyet olarak tanımlanmaktadır. Bu diyet çeşidi karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve bu kesintiyi yağ ile değiştirmeyi amaçlar. Bu diyet esnasında vücudun temel enerji kaynağı karbonhidratlar değil, ketonlardır ve bu sürece ketosis adı verilmektedir.

Ketojenik Diyet Nasıl İşler ve Faydaları Nelerdir?

Ketosis moduna geçen beden enerji kaynağı olarak yağları kullandığı için istenmeyen yağ fazlalıkları kısa sürede yakılmaya başlanıyor. Yağları depolayan insülin hormonu daha az salgılandığı için yağ hücreleri karaciğere ulaşmaya başlıyor ve ketonlara dönüştürülüyor. Yani beden, etkili bir yağ yakma makinesine dönüşüyor. Böylece kilo verme de doğal olarak gerçekleşiyor. Ancak ketojenik diyet kilo vermenin dışında sağlığa olumlu etkileriyle hayata geçirilmeyi hak eden bir diyet modeli.

ketogenic diet gif ile ilgili görsel sonucu

Ketojenik diyetin faydaları şöyle sıralanabilir: 

Ketonejik diyet, yediğiniz yiyeceklerin türüne bağlı olarak kan şekerini düşürür. Çalışmalar, ketojenik diyetin, düşük kalorili diyetlere kıyasla diyabetin yönetimi ve önlenmesi için daha etkili bir yol olduğunu bile göstermektedir.

Karbohidrat ağırlıklı beslenmenin konsantrasyon probleminin belli başlı sebeplerinden biri olduğu söylenmektedir. Ketojenik diyet sayesinde zihninizin açıldığını ve dikkat eksikliğinizin azalarak daha kolay odaklanabildiğiniz fark edeceksiniz.

Ketojenik diyet, 1900’lerin başından beri epilepsiyi başarılı bir şekilde tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün hala kontrolsüz epilepsisi olan çocuklarda en yaygın kullanılan tedavilerden biridir.

Ketojenik Diyette Neler Yenir? 

Ketojenik diyet listesinde trans yağlara kesinlikle yer yoktur. Bunun yerine tekli doymamış yağlar ve doymamş yağlar yer alır. Bu diyetin en önemli kurallarından biri de protein alımına gerekli hassasiyeti göstermek olacaktır. Çünkü protein sizi tok tutacak ve sık yemek yeme ihtiyacınızı engelleyecektir. Aynı zamanda protein alımı vücudunuzdaki yağ yakımının da hızlanmasını sağlayacaktır.

no carb foods gif ile ilgili görsel sonucu

Bu açıdan sığır eti, tercihen biftek, dana eti, rosto, kıyma ve güveç gibi yağsız kesim olan etler, tavuk, bıldırcın, ördek, hindi kümes hayvanları, deniz ürünlerinden; uskumru, ton balığı, somon, alabalık, halibut, morina, yayın balığı, istiridye, yengeç, midye ve ıstakoz gibi gıdalar beslenme tarzınıza şekil vermelidir. Sebzelerden ise süs lahanası, ıspanak, İsviçre pazısı, marul Brüksel lahanası ve brokoli tercih edilecek gıdalardandır.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir