Beslenme

Kemik suyunun faydaları

Popüleritesi giderek artan ve bardak bardak içilmeye başlanan kemik suyunun faydalarını biliyor musunuz?

Ağırlıklı olarak pilavlarımıza ve yemeklerimize lezzet katmak için kullandığımız kemik suyunun faydalarından şu sıralar oldukça fazla söz edilmeye başlandı. Tabi dünyada bu faydalara kayıtsız kalamadı ve başta Amerika olmak üzere bazı ülkelerdeki kafelerde kemik suyunun tıpkı kahve gibi satışı yapılmaya başlandı. Kemik suyu ticaretindeki bu yeni trend çok yakında bizim ülkemizdeki kafelerde de kendine yer bulacakmış gibi görünüyor. Ancak ondan önce kemik suyunun neden yararlı olduğunu öğrenmek daha iyi olacaktır.

KEMİK SAĞLIĞI VE BAĞIŞIKLIK 

Kemik suyu faydalarını her dönemde gösterebilme potansiyeline sahip. Başta gelişim çağındaki çocuklar ve gençler olmak üzere her bireyin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bu sayede soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı vücudun yanında yer alıyor. Bunun yanında gelişim çağındaki çocuklar ve gençler için büyük önem taşıyan büyüme hormonunun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken yetişkinler için de ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi, eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI 

Kemik suyunun içerisinde bulunan jelatin, bağırsak duvarını sağlamlaştırarak korumaya alıyor. Bu sayede otomatikmen bağışıklık sistemi de güçlenmiş oluyor. Aksi halde sindirilememiş besinler ve toksik maddeler kana karışıyor. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi bozuluyor. Bu durum vücutta belli hastalıklara neden olabiliyor; kronik yorgunluk, tiroit, egzama gibi… Bu gibi hastalıklara yakalanmamak için kemik suyu içmek en iyi çözüm.

BEYİN SAĞLIĞI 

Kemik suyu merkezi sinir sistemi için iyidir. Doğal olarak beyin için de vazgeçilmezdir. Ayrıca, osteokalsin olarak bilinen kemiklerde üretilen bellek ve ruh iyileştirilmesinde rolü olan bir hormonun, beyin fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Stresli ve yorucu işlerde çalışanlar, çocuklar, anneler için kemik suyu son derece idealdir. Unutmayalım ki beyin yağdan oluşmaktadır ve onu yağla beslemekte fayda vardır.

 Kemik suyu nasıl yapılır?

Etleri önceden fırında kızartın: Böylece rengi ve aroması daha iyi çıkacaktır. 190 derecede büyük kemikleri 50 dakika, küçük kemikleri 30 dakika kızartabilirsiniz.
Önce kemikleri ve soğuk suyu ekleyin, Soğuk su tercihinin nedeni Albumin gibi bazı proteinler sadece soğuk suda çözünmesinden kaynaklanmaktadır. Daha sonra sirke ve bitkileri de ilave edin. Bunlar da kemik suyunun sahip olduğu besin değerlerini ön plana çıkaracaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir