BeslenmeSağlık

Kayısı çekirdeğinin faydaları ve zararları

Kayısı çekirdeğinin olumlu ve olumsuz etkileri konusunda ortaya atılan çok fazla tez söz konusu. İşte tüm gerçekleriyle kayısı çekirdeği...

Kayısı çekirdeğinin insan sağlığına etkileri üzerine farklı teoriler mevcut.  Bazı uzmanlar kayısı çekirdeğinin yararlarından bahsederken bazı uzmanlar kayısı çekirdeğinin sağlığı ciddi şekilde tehdit ettiğini savunuyor. İşte faydaları ve zararlarıyla kayısı çekirdeği:

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Bilimsel bir araştırmada kayısı çekirdeğinde bulunan amigdalinin, hastanın beyaz kan hücrelerinin zararlı hücrelere saldırma kabiliyetinde istatistiksel olarak önemli bir artış yaratarak bağışıklık sistemini uyardığını bulmuştur.

AĞRILARI AZALTIR

Çin tıbbında kayısı çekirdekleri artritik ağrı tedavisinde kullanılır. Kayısı çekirdeğinde bulunan lif, sindirim sisteminde asitler ve diğer toksinleri vücudun dışına atar. Çekirdekler, vücuttaki iltihabı azaltmak ve doğal bir artrit tedavisi olarak hizmet vermektedir.

CİLT SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Kayısı çekirdeğinin içeriğindeki E vitamini sayesinde doğal bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde kayısı çekirdeğin cildin yenilenmesini sağlar ve  bir çok cilt probleminin önüne geçer.  Hatta haftada bir kere kayısı çekirdeği yağını selülitli bölgelere sürerek selülit görüntüsünü azaltabilirsiniz.

Kayısı çekirdeğinin olası yan etkileri 

Kayısı çekirdeğinin içinde bulunan laetril adlı maddenin, her ne kadar kanser önleyici bir madde olduğu söylense de buna dair tartışmalar hala devam ediyor ve bu maddenin aslında vücut için geri dönülemeyecek zararlar oluşturabileceği de söyleniyor.

Siyanür haline dönüştürülmeden ve vücuda yayılmadan önce kanser hücreleriyle savaşan bu zehirli kimyasal madde nedeniyle kanserle savaşmak için çekirdeklerin içinde bulunan kayısı tohumlarının kullanılmasına ilgi duyuldu. Bazı araştırmacılar, siyanürün yalnızca kanserli tümöre zarar vereceğini düşünüyor ancak bilimsel araştırmalar bunun her zaman doğru olmadığını ileri sürüyor.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir