Beslenme

Karabuğdayın daha önce duymadığınız 8 faydası

Karabuğdayın faydaları oldukça uzun bir listeye sahip. İşte karabuğdayın faydaları...

Asya ülkelerinin en önemli besin alışkanlıklarından biri olan karabuğday sağlığa olan faydalarıyla günden güne daha fazla popüler hale geldi ve onu şimdi daha fazla ülke tanıyor. Greçka olarak da bilinen karabuğday,  sağlığa etkileri bakımından kuzukulağıgiller familyasının en önemli üyelerinden…  Peki nedir  karabuğdayı bu kada özel kılan? İşte karabuğdayın faydaları…

Karabuğdayda buğday, un, makarna, bulgur gibi tahıllarda bulunan “gluten” maddesi bulunmaz. Bu da onu çölyak, diyabet hastaları ve glutensiz beslenenler içim mükemmel bir gıda yapar.

Eğer kilo probleminiz varsa karabuğdayla ilişkilerinizi geliştirmelisiniz. Karabuğday, yüksek lif oranı sayesinde bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Açlık duygusunu bastırmakta oldukça  etkilidir. Kilo vermeye ve ideal kilonun korunmasına yardımcıdır.

.Karabuğday tüketimi, serum total kolesterol düzeyleri düşüklüğü ile ilişkilidir; buna ek olarak, HDL “iyi” kolestrolü artırırken, LDL “kötü kolesterol” seviyelerini de düşürür. Karabuğdayda bulunan bir fitol üreticisi olan rutin maddesi, kardiyovasküler sağlık için önemli bir antioksidandır. Bu fitobesin; yüksek kan basıncını önler, dırdolaşım sistemini destekler ve; tansiyon ve yüksek kolestrol ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Uçukları önleyen lysine içerir; Vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan alınması gereken ve buğday ile pirincin neredeyse 2 katı yüksek oranında LYSİNE ( lizin ) içerir. Lizin özellikle tekrarlayan uçukların önlenmesinde önemli bir esansiyel aminoasittir.,

Karabuğday taneleri, enerji artırıcı B vitaminleri, manganez, magnezyum, çinko, demir ve folat içeren mineraller açısından zengindir. Karabuğdayın magnezyum içeriği, sindirimin iyileştirilmesine ve kas gelişimine yardımcı olurken; stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerine karşı savaşır. B vitaminleri, manganez, fosfor ve çinko, sağlıklı dolaşım ve kan dolaşımı işlevleri ile birlikte depresyon, kaygı ve baş ağrılarıyla savaşan beyindeki sinir iletici sinyalizasyon için de gereklidir.

Karabuğday, bitki esaslı proteinlerin mükemmel bir kaynağıdır ve on iki amino asidi de içerir. Bunlar enerji, büyüme ve kas sentezini destekleyen, protein yapı taşlarıdır. Karabuğday, iki tür temel amino asit sağlar, vücut bu türleri kendi başınıza yapamaz ve sadece yediğiniz gıdalardan alabilirsiniz.

Karabuğday içindeki kolin adlı madde sayesinde karaciğerin yağlanmasını azaltıyor, daha sağlıklı bir hayat sunuyor.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir