BeslenmeSağlık

Kan şekerini düşüren gıdalar

Diyabet hastalarının beslenme düzenlerine özen göstermeleri gerekir... Peki kan şekerini düşüren gıdalar nelerdir?

Kan şekerini kontrol atında tutmanın bir yolu sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak.  Uzmanlar bunun için, bedenin yavaş sindirdiği gıdaların ve içecekleri en iyisi olduğunu söylemekteler. Çünkü bu gıdalar kan şekerinde inme ve çıkmalara sebep olmuyorlar. Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak isteyenler düşük veya orta glisemik endekse sahip gıdaları tercih etmeliler.Peki nedir bu gıdalar? İşte şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketeceği beş gıda:

KETEN TOHUMU 

flaxseed ile ilgili görsel sonucu

Keten tohumu içerisinde Yüksek lif ve yağ asidi barındırır. Keten tohumu aynı zamanda, sağlıklı yağ asitleri olan ve vücudun üretmediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri ile genel sağlığınıza katkıda bulunur. Keten tohumu şekeri düşürmek için kullanılan besinler arasındadır.

TAM TAHILLI EKMEKLER 

whole grain bread ile ilgili görsel sonucu

Şeker hastalarının karbonhidratlar bakımından zengin ve işlenmiş ekmeklerden uzak durmaları ve tam tahıllı ekmeklere yönelmeleri gerekmektedir. Çünkü işlenme sürecinde tahılların lifleri yok olur ve lifler normalde sindirimi yavaşlatarak kan şekeri dengelenmesine yardımcı olurlar.

TATLI PATATES 

sweet potato ile ilgili görsel sonucu

Tatlı patates, düşük glisemik endeksine sahiptir ve kan şekerini sabit tutar.  Bazı araştırmalar tatlı patatesin etli kısmının yüzey kısmından daha fazla lif içerdiğini gösteriyorlar ve bu yüzden bu sebzeyi diyabetli olanlar tüm haliyle tüketmeliler. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar ise tatlı patates tüketiminin diyabet belirtilerini azaltabildiğini gösteriyor Tatlı patates yendiğinde kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun bir süre aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissini de bastırır.

TARÇIN 

cinnamon ile ilgili görsel sonucu

Kötü kolesterol olarak bilinen “düşük yoğunluklu kolesterol”ü düşürmek için etkili bir baharat olan tarçın aynı zamanda insülin etkisini taklit ederek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.Düzenli olarak günde yarım çay kaşığı tarçın tüketmek kan şekeri seviyesini yaklaşık %20 oranında düşürür.

FESLEĞEN YAPRAĞI

basil leaf ile ilgili görsel sonucu

Fesleğen yaprakları, öjenol, metil öjenol ve karyofillen üreten antioksidanlar ve uçucu yağlarla doldurulur. Kolektif olarak bu bileşikler, düzgün bir şekilde işlev görmesi ve insüline duyarlılığı arttırmak için pankreatik beta hücrelerine (insülini depolayan ve salgılayan hücrelere) yardımcı olur. Ek bir avantaj olarak yapraklarda bulunan antioksidanların, oksidatif stresin kötü etkilerini yitirmesine yardımcı olmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir