BeslenmeSağlık

Kafeinin sağlığa verdiği sekiz zarar

En köklü alışkanlıklarımızdan biri olan kafein içerikli içecekleri tüketmenin vücudunuza verdiği zararları biliyor muydunuz?

Dinç olmak, uykulu görünmenin önüne geçmek ve zihni açmak için sık sık tüketilen kafein içerikli içecekler özellikle modern dünya insanının vazgeçilmezi. Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu, 10 g’dır. Kahve çekirdeklerinden ve çay yapraklarından elde edilebilen kafeinin, bağımlılık edici özelliği bu tür içecekleri günlük hayatın daha büyük bir parçası haline getiriyor. Kahve içmeden güne başlamayan, uyanamayan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Peki bu kadar sık tükettiğiniz kahvelerin sağlığınıza büyük tehlike oluşturduğunu biliyor muydunuz? İşte kontrollü tüketilmediği takdirde kafeinin sağlığınıza vereceği sekiz zarar:

give me caffeine gif ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar, hipertansiyon, anksiyete, uyku bozukluğu, depresyon, kafein kesilme semptomları ve glokom gelişimi için potansiyel risklere sahip olduğunu belirterek  kahve-kafeinin ani kesilirse baş ağrısı depresyon huzursuzluk sinirlilik uykusuzluk kabızlık sersemlik konsantrasyon güçlüğüne neden olabileceğini söylemekte.

Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde  uyarıcı etki yapar. Bunun kafeini aldıktan sonraki 15 dakika içinde gerçekleşmesi beklenir.

Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki oluşturmaz; bağımlılık yapıcı özelliği keyif vererek beyni uyuşturabilir ve sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve tepkisizliğe neden olur. Kafein içerikli içecekler ayrıca beynin hipokampüs bölgesini etkileyerek öğrenmeyi zorlaştırmaktadır.

Susuzluğunuzu gidermek için su yerine kola gibi kafeinli içecekleri tercih etmek, idrar yapımını artırıcı etkileri nedeniyle, vücudunu sıvısız bırakacaktır ve dehidrasyon problemi yaşamanıza sebep olacaktır.

first coffee gif ile ilgili görsel sonucu

Kafeinin özofagusun gevşemesine izin vererek reflüye sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu aynı zamanda hassas kişilerde mide ekşimesi ve  Mide asit salgısını arttırarak gastrite sebep olduğu da bilinmektedir. 

 Yemek sırasında ya da sonrasında alınması çinko ve demir emilimini azaltır.

.Belli bir miktardan fazla kafein tüketenlerin göz-içi basınçları artmaktadır. Bu da bazı hastalıkların tetiklenmesine sebep olmaktadır.

Kafeinin yüksek miktarda veya uzun süre alınması vücut kaslarında kramplara veya kasların istenmeyen hareketler yapmasına sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir