BeslenmeSağlık

Juicinge dair bilmeniz gereken her şey

Daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için juicingin neden önemli olduğunu biliyor musunuz?

Tam olarak Türkçe karşılığı olmayan bir kelime olan juicing;katı meyve sıkacağından geçirilerek içilen lifsiz ve posasız sebze ve meyve suları ile yapılan bir arınma sistemi olarak tanımlanmaktadır.  Son zamanlarda bu sistem o kadar yaygınlaştı ki  juicing firmaları bile kurulmaya  başlandı. Peki sağlıklı yaşam uzmanlarının dilinden düşüremediği juicing tam olarak nedir ve nasıl yapılır ve yararları nelerdir?

Ä°lgili resim

Juicingin smoothieden en önemli farkı smoothielerin blenderla yapılmasıyken juicingin mutlaka katı meyve sıkacağından geçirilmesidir. Katı sebzeler tüketildiğinde sindirim sistemi çok daha fazla enerji harcar. Juicingde istenen temel etki ise; lif içermeyen taze sebze suyuyla sindirim sisteminin çok az çalışmasıdır. Bu sayede sindirim için fazla enerji harcanmaz ve tamamen hücresel düzeyde beslenme ve yenilenme gerçekleşir.

Başka bir deyişle Juicingdeki amaç, sindirim sistemini alışmış olduğu katı gıdalarlan uzak tutarak fazla çalışmasını durdurmak, mideye ihtiyacı olan tüm gıda gruplarını sıvı halde vererek onu kapatmaktır. Uzmanlar bu sebeple juicing yaparken mutlaka seramik veya kauçuk bıçaklı bir katı meyve sıkacağı kullanmanızı tavsiye etmekte.

juicing gif ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

Juicing sayesinde vücudunuz temizlenecek ve toksinlerden arınacaktır. Buna ek olarak alkali dengenin düzenlenmesi ve ödem atılmasıyla kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Yeşil suların çoğunluğu E Vitamini içerir. Meyve ve sebze suları ihtiyacımız olan demir, bakır, potasyum, sodyum, iyot, magnezyum ve benzeri temel mineralleri de bize sunar ve bu mineraller sindirim sırasında en rahat assimile edilenlerdir. Meyve/sebze suyu sindirilemeyen lifleri elimine ettiği için juicing olarak alınan besinler meyveyi/sebzeyi bütün yiyerek alınandan fazladır.

Örneğin; bir havuç yediğimizde lifler sebebi ile beta karotenin sadece az bir miktarını alırken çiğ havuç suyunu içtiğimizde bunun neredeyse %100’ünü alabiliriz. Yine greyfurt, portakal, limon gibi narenciye ürünleri katı olarak tüketildiğinde C Vitamininin az bir miktarını alabilecekken bunları katı meyve sıkacağından geçirerek içmek vitaminin tamamını almayı sağlayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir