Aile

İnternetin çocuğunuzun kişilik gelişimine olumsuz etkileri

Çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren elektronik cihazlarla tanışması onun gelecek yaşamında ve kişilik oluşumunda bir çok olumsuz sonuç doğruyor...

Teknolojinin hızla ilerleme kaydettiği günümüzde artık çocukların internetle olan ilişkileri de giderek daha fazla bağımlılık boyutuna geliyor. İnternetin hızlı bir şekilde kapsamlı bilgiye ulaştırması,  çok kaynaklı haber almamızı sağlaması hayatımızı kolaylaştıran unsurlar.

kids addicted to internet gif ile ilgili görsel sonucu

Ancak yetişkinler bile internet kullanımında sınırlama sorunu yaşarken çocukların kendilerine dur demeleri daha da zor olacaktır.  Çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun eline verdiğiniz zararsız gibi görünen tabletler, akıllı telefonlar aslında çocuğunuzun hayatından bir çok şeyi de götürecektir Peki internet nasıl içten içe çocuğunuzun damarlarına vebalı bir virüs gibi girer ve onun hayatını olumsuz olarak etkiler?

“HER ŞEY ELİMİN ALTINDA” 

Ä°lgili resim

Gelinen nokta sizi de şaşırtıyor büyük ihtimalle. Artık her şeye ulaşım çok kolay ve bir şeyleri kaybetme korkusu yok. Çünkü bulunmak istenen ne varsa internet ortamında  karşımıza çıkmakta. Çocuğunuz küçük yaşlarından itibaren bir şeyleri kaçırma endişesini öğrenmeyecek ve kolay erişim alışkanlıklarıyla büyüyecektir. Bu durumun onun kişilik gelişimine yansıması da yüksek ihtimallidir. Hayatındaki her şeyi sanal alemdeki gibi sanıp “nasıl olsa buna daha sonra  internetten bakabilirim” diye düşünebilir. Ayrıca istediği şeyin anında olmasını bekleyebilir, bunun için gerekli sabrı gösteremeyebilir.

OYUN HAYATI TEHLİKEDE

kids and tablet gif ile ilgili görsel sonucu

Oyunlar çocuğunuzun karakteristik yapıları, gelecekteki tercihleri ve özel becerileri hakkında ip ucu veren en güzel yöntemlerdendir. Tabletlere mahkum olan çocuklar gerçek oyuncaklarla oyun oynama zevkinden mahrum kalacakları için kendilerini gösterme ve bir hobiye yönelme eğilimi de ortadan kalkacaktır. Hatta sanal alemin içindeki şiddet içerikli oyunlar çocuğunuzun şiddete meyletmesine sebep olurken içindeki var olan yeteneklerini de köreltecektir. İnternetle büyüyen çocuğunuzun oyun kurma ve oyun oynama becerisi azalır, sokak oyunları dediğimiz oyunlardan habersiz olarak büyür ya da bu oyunların gereksiz olduğunu düşünür. Ayrıca çocuğunuz kinestetik olarak daha ağır,hareketsiz bir çocuk olarak büyür ve bedensel hareketlilik ,yorgunluk gerektirecek oyunlara dahil olmak istemez.

SOSYALLEŞME SORUNLARI 

Ä°lgili resim

İnternetin çocuklardan çaldığı en önemli şeylerden biri de sosyalleşmedir. İnternet “bağlantıları” son derece kuvvetli olan çocuğunuzun sanal hayatın dışındaki sosyal etkileşimlerinin son derece zayıf olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu durum onların gelecekte iş,eğitim ve arkadaşlık ortamlarında ciddi iletişim problemleri yaşamalarına neden olur. Toplumsal ilişkilerini sağlam bir zemine dayandıramazlar. Daha sessiz, içine kapanık ve özgüveni düşük birey profili çizebilirler.  Netice olarak başarısız olma ihtimalleri de artar. Özellikle çok küçük yaşlarda internetle tanışan çocukların konuşma becerileri de akranlarına göre daha yavaş bir şekilde gelişir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir