GüzellikSağlık

Hodan yağının cildinize beş faydası

Güzel ve sağlıklı bir cilt için hodan yağının mucizevi etkilerine tanık olmaya ne dersiniz? İşte hodan yağının cilde sağladığı beş fayda...

Halk dilinde sığır dili veya yıldız çiçeği olarak adlandırılan hodan yağı, hodan bitkisinin yaprakları ile çiçek kısımlarından üretilen bir yağ çeşididir Hodan bitkisi yaklaşık olarak 46 santimetre uzunluğundadır. Hodan bitkisinin parlak mavi renkte çiçekleri olup dünya üzerinde hemen hemen her yerde bulunur. Hodan bitkisi mayıs- eylül ayları arasında çiçek açar ve sert tüylüdür. Türkiye’de Kuzey ve Batı Anadolu ile Marmara Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Hodan bitkisi çekirdeklerindeki yağı açısından değerli olup bu yağın üretimi için yetiştirilmektedir. Bu mucizevi doğal yağın cildinize inanılmaz etkileri mevcuttur. İşte hodan yağının cilde faydaları:

DERİ HASTALIKLARI 

Hodan yağının kullanım alanı söz konusu olduğunda ilk akla gelen cilt bakımı ve genel olarak vücutta oluşan enfeksiyonlar, iltihap oluşumlarıdır. Özellikle vücutta yağ asitleri dengesizliğinden kaynaklanan egzama, siğil ve sedef gibi deri hastalıkları için hodan yağının ağız yoluyla alınması önerilir. Son zamanlarda yapılan pek çok çalışma ağız yolu ile alınan hodan yağının ciltteki PG1 seviyesini arttırdığını ve kronik enflamasyonları bastırdığını belirtmiştir.

KURU VE HASSAS CİLTLER

Hodan yağı kuru ve hassas ciltler için nimet gibidir. Yirmi tane kuru veya pullu cilde sahip olan sağlıklı bireylere on dört gün boyunca testler yapılmıştır. Sonuçlar, hodan yağını içeriklerinde bulunduran kremlerin hem kuru ciltlerde hem de yüzeysel olarak hasarlı ciltlerde nemin ve yumuşaklığın sağlanmasında daha etkili olduklarını kanıtlamıştır. Bu çalışma hodan yağının kronik olan kuru hasar görmüş ciltlerde etkili olduğunun ve erişkin bireylerin derilerinde hücreler arası nem duvarını korumada önemli bir rol oynadığının kanıtı olarak yorumlanmıştır.

YAŞLANMA KARŞITI 

Salisilik asit içeriği, akne karşıtı ve antiseptik özellikleri ile doludur. Mükemmel bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) nemlendirici olarak kullanmak için, yüzünüzü her akşam yıkadıktan sonra hodan yağı uygulayın. Sivilce oluşumlarını durdurmak için yatmadan önce pamuklu tampon kullanarak yüzünüze birkaç damla hodan yağı uygulayabilirsiniz.

BEBEKLER İÇİN 

Yeni doğan bebeklerden 1-1,5 yaşına gelmiş bebeklere kadar pek çoğunun kafa derisinde tıbbi alanda adı infatil sebore dermatit olan “beşik şapkası” ya da “konak” olarak adlandırılan pul şeklinde döküntüler oluşur. Bunlar hem görüntü olarak rahatsız eder hem de kafa derisinin hava almasını engeller. Bu sorun için de doktorunuzun yazdığı ilaçlara alternatif olarak hodan yağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ve hodan yağını karıştırarak ya da sade olarak hodan yağı kullanmak, cilde uygulamak suretiyle bu sorundan kurtulmak mümkün.

SAÇ DERİSİ İÇİN 

Hodan yağı dâhili olarak kullanıldığında saç derisinde de olumlu etkilerini göstermektedir. DHT birçok durumda saç dökülmesinden sorumludur. Dolayısıyla, hodan yağı takviyesi almak (en fazla 1000 mg) saç büyütmesini teşvik etmek ve saç dökülmesini yavaşlatmak için iyi olabilir. Hodan yağı doğrudan seyreltilmemiş olarak da saçlara uygulanabilir. Bu yöntem kapalı kıl foliküllerine etki ederek saçın yeniden büyümesine yardımcı olmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir