Sağlık

Hipoglisemi hastalarının bilmesi gereken her şey

Hipoglisemi hastaları nasıl beslenmeli? Nedenleri nelerdir ve nasıl oluşur? İşte hipoglisemi hakkında her şey...

Hipogliseminin tıbbi tanımı düşük kan şekeri sorunudur. Bu sorun; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve hatta artrit gibi diğer sağlık sorunlarıyla da bağlantılıdır. Hipoglisemi sorunundan  muzdarip kişilerin dikkat etmesi gerekenler yüksek şeker problemine (hiperglisemi) sahip bireylerin dikkat etmesi gereken konulardan daha az gündem edilmektedir. Ancak hipoglisemi rahatsızlığı karşısında hassas davranılmazsa bu çok ciddi sorunlar da doğuracaktır.

HİPOGLİSEMİ NEDENLERİ 

Hipogliseminin nedenleri arasında diyabetik ilaçlar gösterilmektedir.  Klinik çalışmalar, sağlıklı kan şekeri seviyeleri elde etmek için insülin ve glikoz ilaçları kullanma girişimlerinin, hipoglisemi semptomları riskinde üç kat artışa neden olduğunu bulmuştur.

Aşırı egzersiz yapmak ve sonrasında uzun süre bir şey yememek hipoglisemiye yola açacaktır. Çünkü çok fazla çalıştırılan kaslar, kandaki glikozu veya depolanan glikozu kendi kendilerini tamir etmek için kullanacaktır. Bu  yüzden spordan sonra insülin direncinizin düşmemesi için takviye almanız gerekir.

Hipogliseminin en büyük nedenlerinden biri de strestir. Çünkü stres, insülinin nasıl kullanıldığına müdahale eden kortizol seviyelerini yükseltebilir.

HİPOGLİSEMİ SORUNU  NASIL OLUŞUR? NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hücrelerimizin glikozu kullanabilmesi için, ne kadar glikoz tükettiğimize tepki olarak pankreas tarafından yapılan “insülin” denilen hormonun üretilmesi gerekir.  İnsülin, hücrelerimizin enerji için ihtiyaç duyduğu glikoz miktarını emmesine yardımcı olur ve herhangi bir ekstra glikoz daha sonra kullanılmak üzere glikojen olarak depolanması için karaciğere veya çeşitli kas dokularına gönderilir.

Kan glikoz seviyeleri çok düşük olduğunda glukagon denilen hormon, kan glikozunu sağlıklı bir aralıkta tutmak için depolanmış glikozu serbest bırakmıyorsa kan şekeri düşer ve hipoglisemi atakları ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için beslenme düzenine özen göstermek gerekir.

Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan şekeri ihtiyacı olduğu zaman alması gerektiğinden hem ana öğünler hem de ara öğünler asla atlanmamalı.

Uzun süren açlıklar, herhangi bir öğünü kaçırmayı takiben ortaya çıkan yorgunluk, uyku hali, huysuzluk, sinirlilik halleri hipoglisemi ataklarına davetiye çıkaracaktır.

Az az ve sık sık yemek yiyin. Öğünleri kesinlikle atlamayın; en az 3 ana öğün3 ara öğün yapın.

Hipoglisemiye karşı savaşacak en güçlü besin maddesi proteinlerdir. Proteinler, vücudun şeker ve karbonhidrat yakmasını yavaşlatarak kan şekeri seviyesindeki ani dalgalanmaları engeller. Bu sebeple her öğünde protein içerikli besinler tercih edilmelidir.

Kızartma veya kavurma yöntemleri yerine haşlama, buğulama, ızgara ve fırınlanmış pişirme yöntemlerini tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir