Yaşam

Hindistan cevizi yağının beş ilginç kullanım alanı

Hindistan cevizi yağının yaşamı kolaylaştıran, sağlığınızı güçlendiren etkilerini biliyor musunuz?

Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakım yöntemlerinde adından sıklıkla söz ettiriyor. Güzellik önerileri için doğal yöntemler denince adı en çok geçen Güneydoğu Asya’dan gelen bu mucizevi yağ… Ancak Hindistan cevizi yağının kullanım alanı sadece güzellik ve bakım çerçevesiyle sınırlı değil. Hindistan cevizi yağını kullanabileceğiniz ve nimetlerinden istifade edeceğiniz daha bir çok yol var. İşte Hindistan cevizi yağını tüketme yöntemleri.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINI ÇİĞNEMEK 

‘Oil pulling’, hindistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir Ayurveda tekniğidir. Yağ, tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer ve kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra, ‘oil pulling’ in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını ve migren ağrılarını azalttığına inanılmaktadır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINI YEMEKLERDE KULLANMAK

Hindistan cevizi yağı, pişirme ve fırınlama işlemlerinde genellikle bitkisel yağların yerine kullanılmakta. Böylece yemekleriniz sağlığa dost bir hale de dönüşebiliyor Hindistan cevizi yağı kolay kolay buharlaşmadığı için sıklıkla sote yapımında da kullanılır. Ayçiçek yağı veya zeytinyağıyla aynı şekilde et veya sebze kızartmaları için rahatlıkla kullanılabilir. Patatesleri daha fazla karamelize etmek için hindistan cevizi yağı ile kızartma yöntemine de başvurabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINI DOĞRUDAN YEMEK 

Hindistan cevizi yağını yemeklerinizi yaparken kullanmak yerine onu doğrudan da tüketebilirsiniz.. Her gün bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı kan akışını düzenleyecek, tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olacak ve hormonları düzenleyerek menopozu daha hafif atlatmanıza yardımcı olacktır. Kahvenizin içine tatlandırıcı olarak  ekleyebilir, ya da ekmeğinize bir miktar sürebilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞIYLA AHŞAPLARINIZ PARLASIN

Ahşap ürünleri kullanmaya karşı zaafınız varsa ancak ancak bu ürünlerin çabuk eskimesi canınızı sıkıyorsa , Hindistan cevizi yağı derdinize derman olabilir. Tahta kaşık, kesme tahtası ve daha birçok ahşap mutfak eşyanızı temizledikten sonra Hindistan cevizi yağı ile ovalayıp bir süre bekletirseniz, daha uzun süre parlak ve yeni gibi kalmasını sağlayabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞIYLA YAPIŞKANLARDAN KURTULMAK

Yeni aldığınız ama etiketini bir türlü çıkaramadığınız bir ürün ya da çocuğunuzun kilime yapıştırdığı sakız içinde en işe yarayan yöntemlerden biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağını sorunlu bölgeye sürüp etkisini hissettirmesi  için beklemeniz yeterlidir. Halı ve kumaşta kullanmadan önce kumaşın iz tutup tutmadığını test etmeniz gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close