BeslenmeSağlık

Hibiskus çayının sekiz faydası

Adı çok fazla duyulmamış olsa da mutlaka düzenli olarak tüketmeniz gereken bir bitki çayı: Hibiskus çayı...

Ebegümeci bitkisinin ailesinden gelen hibiskus, çiçekli bir bitkidir. Genellikle sıcak iklimi sevdiği için tropikal ya da en azından yarı tropikal alanlarda yetişiyor. Haiti, Güney Kore ve Malezya’da ulusal çiçek olarak kabul edilen hibiskus bitkisi; kırmızı, pembe, turuncu ya da sarı renklerde olabiliyor. Peki bu renkli bitkinin çiçeklerinden elde edilen hibiskus çayının faydaları neler? İşte hibiskus çayının sekiz faydası:

Hibiskus çayının en belirgin özelliği  kilo vermek için en etkili bitki çaylarından biri olmasıdır. Hibiskus çayı sadece yağ yakmayı hızlandırmakla kalmaz, kan şekerinizi de dengeler. Bu da tatlı yeme isteğinizi azaltır.  Bütün bunların yanı sıra hibiskus çayı ödem söktürücüdür. Şişkinliğinizi alır ve açlık hissi yaşamanızın da önüne geçer.

Hibiskus çayının karaciğer sağlığını desteklediği, karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçeriğinde bolca bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar hibiskus çayının karaciğeri temizlemesine yardım etmektedir.

“Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayının Ağustos 2009 sayısında yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş. Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

hibiscus tea ile ilgili görsel sonucu

Hibiskus çayı, bağırsağın ve mesanenin tam fonksiyonla çalışmasına yardım eder. Diüretik özelliğe sahip olan hibiskus çayı, kabızlık sorununu önler ve var olanı da giderir, gastrointestinal sistemle ilgili problemlerin doğal yolla tedavisinde etkilidir. Özellikle hassa bağırsak sendromu olanlar, her bitkiyi tüketemezlerken hibiskus çayı anti- spazmodik özellikte olduğu için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Hibiskus çayı vücudu zararlı virüs ve bakterilere karşı kalkan  gibi korur. Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca içeriğinde bulunan bioflavonoidler, kişinin arter duvarında plak birikimini önlüyor, vücudu hastalıklardan koruyor.

Böbrek iltihabına iyi gelir ve kireçlenmeyi önler.

“Chemico-biological Interactions” adlı tıbbi yayının Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin yayılmasını engellediği belirtiliyor. Hibiskus çayının özellikle mide kanserinin tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Hibiskus çayı sakinleştirici bir etkiye sahiptir, Hibiskus bitkisinin içeriğinde bulunan flavonoidler, kişinin duygusal bakımdan daha olumlu ve ferah bir ruh haline girmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde hibiskus çayı depresyonu azaltır ve duygu durumunuzu iyileştirir,

 

 

hibiscus tea ile ilgili görsel sonucu

Nasıl yapılır?

Günlük tüketeceğiniz miktarda (maksimum 2 bardak) suyu kaynatın.

Kaynadıktan sonra suyun içerisine bardak başına 2 tatlı kaşığı olacak şekilde kurutulmuş hibiskus atın.Yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir