BeslenmeSağlık

Her kadının cinsel sağlığı için tüketmesi gereken beş gıda

Vajinal sağlığınızı korumak için beslenme düzeninize mutlaka dahil etmeniz gereken gıdaları biliyor muydunuz? İşte sağlıklı bir vajina için beş gıda..

Kadınların üreme yollarında yaşadığı problemler bazı vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir.  Bu açıdan vajina sağlığını koruma noktasında beslenme düzeni önemli roldedir. Beslenme programınızda yapacağınız bir kaç değişiklikle enfeksiyonları önleyebilir, vücudunuzun uygun pH dengesini koruyarak vajinanızın genel sağlığını destekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte cinsel sağlığınız için beslenme düzeninizde mutlaka bulunması gereken beş gıda:

YABAN MERSİNİ

hold her pee gif ile ilgili görsel sonucu

Kadın hastalıkları ve sağlığı uzmanları; yaban mersini suyunun genel vajina sağlığına çok iyi gelen bir meyve olduğunu söylemekteler. Yaban mersini idrar yolları enfeksiyonuyla müthiş etkili bir şekilde savaşıyor ve vajinanın ph düzeyini dengeliyor. Ayrıca üriner yol, idrar yolları enfeksiyonlarını önlüyor ve tedavi ediyor. Bu meyvenin faydasını en iyi şekilde görebilmek için şekerli meyve suları yerine saf, doğal ve şekersiz olanlarını tercih etmenizi öneririz. Ayrıca günde bir avuç yaban mersinini direkt meyve olarak da tüketebilirsiniz.

PROBİYOTİKLER 

Ä°lgili resim

Yine kadın hastalıkları ve sağlığı uzmanları Candida mantarının sebep olduğu kronik mantar enfeksiyonundan muzdarip kadınlara,  probiyotik katkılı yoğurt ve diğer probiyotik içerikli ürünleri tavsiye etmekte. Bu ürünler ayrıca maya ve Gardnerella bakterileri gibi vajinal enfeksiyonlara neden olan kötü mikroorganizmaların yok edilmesine yardımcı olabilir. Probiyotikler, ‘düşman bakteriler’in sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya ve sindirimi güçlendirmeye yardımcı ‘arkadaş canlısı bakteriler’ olarak anılan canlı mikroorganizmalar. En iyi bilinen probiyotik asidofil ise; canlı veya aktif kültürleri olan ev yoğurdu, kefir gibi diğer fermente süt ürünlerinde vardır. robiyotik popülasyonu; Probiyotikler içeren yiyecekleri yiyerek sayılarını arttırabilirsiniz.

SARIMSAK

vagina problems gif ile ilgili görsel sonucu

Sarımsağın anti -mikrobiyal özelliklere sahip olduğu biliniyor. Vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için; genellikle ev yapımı ilaç olarak sarımsak fitilleri öneriliyor. Bu bağlamda günde tercihen çiğ olarak 1-3 diş sarımsak yemek üriner sağlığı destekleyici bir yol olarak biliniyor.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Ä°lgili resim

Kıvırcık lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, kan akışını düzenleyen ve enfeksiyonlarla savaşan A ve C vitamini açısından çok zengin. Yeşil sebzeler vajina kuruluğu, kaşıntısı, yanması gibi hisleri azaltıyor.

BİTTER ÇİKOLATA

woman eating chocolate gif ile ilgili görsel sonucu

Listede sizi en mutlu edecek maddeye geldi sıra. Evet bitter çikolata cinsel sağlığınız için oldukça önemlidir. Çikolata sadece insanı mutlu eden muhteşem bir yiyecek değil, ayrıca bağışıklık sistemimiz için de birebir. Bitter çikolata yüksek düzeyde antioksidan, sağlıklı mineraller, magnezyum ve doğal uyarıcılar bulunuyor. Bitter çikolatanın afrodizyak etkisi olduğuna inanılıyor ve içindeki aminoasitler insana kendini iyi hissettiren dopamin üretimini arttırıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir