Aile

Her istediği yapılan çocukların karşılaşabileceği üç olumsuz durum

Her isteğine "evet" diyerek çocuğunuzun kişilik gelişimini tehlike altında bıraktığınızı ve gelecekte yaşayacağı bir çok soruna kapı aralayacağınızı biliyor muydunuz?..

Pedagoglar ebeveynlerin orta yolu bulma konusunda bocaladığı, dengeyi bir türlü bulamadığı meselelerin çocuğun psikolojisinin de önemli derecede etkilediğini söylemekte. Özellikle otoriter mi yoksa esnek bir anne- baba olmak sorunsalı sizin kafanızı bir hayli meşgul ederken çocuğunuzda bir karmaşanın içine girebilir. Yaşadığınız bu ikilemden en sonunda katı ve sert profilinizden vazgeçerek ve çocuğunuzun isteklerine sürekli “Evet” diyerek kurtulma yoluna da gidebilirsiniz.

get permission FROM parents GİF ile ilgili görsel sonucu

Peki çoğu zaman çocuğunuza kıyamayıp kurallarınızı gevşetmenizin ve ilkelerinizden ödün vermenizin aslında çocuğunuzun kişilik gelişimine zarar verdiğini biliyor muydunuz?

GERÇEK HAYATTAN UZAKLAŞIR

selfish kids gif ile ilgili görsel sonucu

Aile ortamında disiplinin olmaması başka bir ifadeyle çocuğun bir dediğinin iki edilmemesi çocuğun gerçek dünyayı tanımasını güçleştirecektir. Her istediğine emek vermeden, zahmet göstermeden ulaşan çocuk dünyanın onun  çevresinde döndüğü yanılgısına düşecektir. Sizin küçük bir kural hatırlatmanızda abartılı tepkiler gösterebilir. Bu durumda gerçekten sosyal yaşamın içine girdiğinde beklentilerinin anında karşılanmaması onu hayal kırıklığına uğratacak ve mutsuz edecektir. Hatta agresif ve saldırgan davranışlar sergilemesi de olasıdır.

BAŞARISIZ OLABİLİR

Ä°lgili resim

Gerçek sosyal yaşamın şartları çocuğunuzun alıştığı standart kalıplarından uzak olacağı için çocuğunuzun toplumsallaşma süreci de sancılı geçebilir.Özellikle belli bir yaşa kadar arkadaş edinmekte zorlanabilir. Ben merkezci düşünmeye programlı olacağı için iletişim kurma ve sorumluluk alma konularında çeşitli sorunlar yaşaması muhtemeldir. Bu durum onu gelecekte iş, aile okul hayatında başarısız bir birey yapabilir.

ÇOCUĞUNUZLA İLİŞKİNİZ TEHLİKEYE GİREBİLİR

selfish kids gif ile ilgili görsel sonucu

Sınırları olabildiğince genişletilen, doğru yanlış kavramları öğretilmeyen çocuğun tek sorunu toplumsal çevreyle alakalı olmaz. Çocuğunuzu bu şekilde büyütmenin ucu mutlaka size de dokunacaktır. Üstelik bu sizin canınızı çok acıtıcı ve kırıcı bir şekilde olabilir. Her istediği yapılan çocuk zamanla sizi elde etmek istedikleri şeylerin yüklendiği bir makine olarak görmeye başlayabilir. Örneğin; istediği paraysa sizinle iletişimi sadece bu çerçevede dönebilir, manevi ve duygusal paylaşımlarınız azalabilir. Ya da dışarı çıkmak isteyen çocuğunuzu gece geç saatlere kadar dışarıda vakit geçirmesine müsade ediyorsanız çocuk zamanla kendisiyle ilgilenilmediğini düşünerek kendisini yalnız hissedebilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir