Sağlık

Havuç tohumu yağının faydaları

Havuç tohumu yağınının sağlığa mucizevi etkilerini biliyor musunuz?

Antioksidandir ve beta karoten bakımından da bir hayli zengin olan havucun faydaları bir çok kişi tarafından bilinmekte ve havuç en sık  tüketilen meyvelerden biridir. Zaman zaman yemeklerimize lezzet veren bir malzeme olarak karşımıza çıkar. Bazen suyunu sıkıp içeriz. Peki havucun kurutulmuş yabani tohumlarından elde edilen yağından nasıl faydalanacağınızı biliyor musunuz? Çoğunlukla birbirleriyle karıştırılmalarına rağmen havuç yağı ve havuç tohumu yağının aynı şeyler değildir ve etkileri de farklılık göstermektedir. Öyleyse  havuç tohumu yağını kadraja alarak onun faydalarıyla tanışalım…

Hindistan’daki bir üniversitede 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre havuç tohumu yağı zararlı  olan Uv ışınlarına karşı oldukça koruyucu olduğu gözlemlenmiştir. Güneş kremlerinin içeriğine baktığınız zaman havuç tohumu yağının olduğunu görebilirsiniz.

Havuç Tohumu yağının idrar söktürücü etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde idrara çıkma sıklığınız artar. Bu idrara çıkma özelliği sayesin de birçok hastalıklardan uzak durabilirsiniz.  idrar da (hacminin yaklaşık% 4), ürik asit ve safra ve üriner sistem enfeksiyonlarına neden olan mikrop gibi ve  birçoktoksik maddeler, idrarla vücuttan uzaklaştırılır

Havuç tohumu yağı enfeksiyonların tedavisinde de kullanılabilir. Dıştan uygulandığında, havuç tohumu yağı ciltte  açık yaralara enfeksiyonların tedavisin de kullanılabilir . Yutulduğu zaman etkili bir boğaz, ağız, kolon, mide, bağırsak ve üriner sistem enfeksiyonları tedavisi için de yardımcı olur. Kangren, sedef hastalığı, ülser, kızarıklık, kan çıbanı ve benzeri sorunlarda da oldukça etkilidir.

Havuç tohumu yağı cildinizin nemlenmesine yardımcı olur ve cildinizi yumuşamasına sebep olur. Havuç tohumunun yumuşatıcı bir özelliği olması sebebiyle sedef ve egzama gibi hastalıklara oldukça iyi gelir.  Ayrıca içerisinde A vitamini bulundurduğu için cildinizin yenilenmesine sebep olur. Antioksidan özellikleri nedeniyle cilt ve saçları zarardan koruyacağı kesindir.

YAN ETKİLERİ

Hamile ve emziren anneler  onu doğrudan tüketmekten kaçınmalılar. Eğer kullanımı sırasında herhangi bir alerjik reaksiyon görürseniz, hemen kullanımı bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir