Aile

Hamilelik sürecinde kuş beslenir mi?

Ailenin neşe kaynağı evcil hayvanlarınız gebelik sürecinde sağlığınızı tehdit edebilir? Peki kuş hamilelikte bir tehlike oluşturur mu?

Hamilelik sürecine girmek hayatınızda bazı şeylerin değişeceği anlamına gelir. Beslenme düzeninde dikkat edilecekler değişim listesinin ilk sırasında yer alan ilk akla gelen konulardan biridir. Bunu sosyal yaşamdaki bazı sınırlamalar izler. Örneğin bir evcil hayvana sahipseniz  hamileliğiniz süresince hassas olmanız gereken bazı konular da gündeminize gelecektir.

Şimdi bir kuşa sahip olduğunuzu varsayalım. Peki evinizin yeni üyesi olacak bebeğinizi beklerken ailenizin uzun süredir üyesi olan kuşunuzu bakımını yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Uzmanlar kuşlardan insanlara en fazla bulaşma olasılığı olan hastalık “Psittakozis” adı verilen bir enfeksiyon olduğunu söylemekte. Hemen hemen her kuş türü “Clamidya psittaci” adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu bu hastalığın taşıyıcısı olabilmekle birlikte en sık papağanlardan bulaşır.

Kuşlar ayrıca ‘humma’ olarak bilinen bir hastalık taşıyabiliyor ve hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanmanız son derece rahatsız edici olabilir fakat bu hastalık bilinenin aksine bebeğe bir tehdit oluşturmuyor. Ancak bazı hamile kadınlar kuşlarını evden uzaklaştırma kararı almakta. Ancak yine uzmanları ifade ettiğine göre hamileliğiniz döneminde evinizdeki kuşu başka bir yere göndermenize gerek yok. Bebeğinizin ve sizin sağlığı ve hijyeni için kafesin temizlenmesi sırasında eldiven kullanılması ve temizlik sonrası ellerin mutlaka yıkanması yeterli.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir