Sağlık

Hamilelik sürecinde kedi beslenir mi?

Hamilelik sürecinde kedi beslemenin tehlikeleri hakkında neler biliyorsunuz? Hamilelik süreci boyunca kedi beslerken dikkat etmeniz gereken konular nelerdir?

Hamilelik süreci bir çok konuda yeni başlangıçların habercisi olduğu gibi evcil hayvanlarınızla ilişkilerinizde de bazı değişikliklerin alarmını çalan bir dönemdir. Bu değişiklikler evcil hayvanınızın türlerine göre farklılık içerecektir. Kuş gibi bazı evcil hayvanları beslemek daha az tehlike barındırır ve gönül rahatlığıyla onların bakımıyla ilgilenebileceğinizi düşünürsünüz. Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır. Bu açıdan ilgili yazı size yardımcı olacaktır

Hamilelik sürecinde kuş beslenir mi?

 

Bir kediye sahipseniz ise işin rengi biraz değişecektir. Hamile bir kadının kedi beslerken dikkat edeceği noktalar kuş bakımına kıyasla önemli ölçüde artacaktır. Çünkü kedilerden insanlara bulaşan bir enfeksiyon; gebelikte düşük, ölü ya da sakat doğumlara neden olabilmektedir.

Bu tarz tehlikelere yol açacak enfeksiyonel hastalığın adı Toksoplazmozisdir. Toksoplazmozis enfeksiyonuna neden olan parazitin sadece evcil kedilerin bağırsağında dişisi ve erkeğinin bir araya gelerek üreyebiliyor olması hamileler için risk oluşturmaktadır.

TOKSOPLAZMA TANISI NASIL KONULUR?

Toksoplazmozis tanısı konması için hastanın kanında bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması gerekiyor. Yapılan kan testinde IgM varlığı ise aktif yeni bir enfeksiyon varlığını gösterir, kanda IgG pozitifliği ise hastalığın daha önceden geçirildiği ve bu enfeksiyona karşı bağışıklık olduğu anlamına gelir.

Yapılan incelemede IgM tespit edilmesi durumunda, yeniden testler yapılır IgM düzeyinde artış olup olmadığı görülür ve tedaviye başlanır. Ancak IgG tespit edilmesi durumunda yeniden toksoplazmaya yakalanması mümkün değildir, sorun yoktur. Ancak kanda IgG, IgM negatif çıkması halinde kişide hastalık yoktur ve daha önce bu hastalık hiç yaşanmamıştır.

HAMİLEYKEN KEDİ BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? 

Bazı uzmanlar bu dönemde kedilerinizden uzak durmanın, kedinizin bakımını başkasına devretmenin sağlığınız için en doğrusu olduğunu söylemekle beraber bazı uzmanlar çeşitli noktalara özen göstererek kedinizle ilgilenebilirsiniz.

Öncelikle kedinizi düzenli olarak veterinere götürün

Hamileler kedinin kumu (dışkısı) ile temas etmemelidir, kumunun bakımını ve atılmasını evdeki başka insanlar yapmalıdır.

Zaman zaman bahçe işleri ve toprakla uğraşıyorsanız bu işleri yaparken eldiven takmalısınız çünkü toprakta parazitler bulunabilir.

Kedinizi okşamaya, sevmeye devam edebilirsiniz ancak sonrasında ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Kedinizi sokağa mümkün olduğunda az çıkartmalısınız. Dışarıdan parazit alma ihtimali vardır.
Hamile olduğunuzu öğrendikten  sonra evinize yeni bir kedi (özellikle sokak kedisi) almayın, sadece eski kedinizi beslemeye devam edin.

Kediler toksoplazmayı çiğ etten alırlar. Bu sebepten dolayı toksoplazma yalnızca kemirgenleri avlayarak karnını doyuran kedilere bulaşır. Bu yüzden kedinizi çiğ et ile beslemeyin. 

cat and pregnant ile ilgili görsel sonucu

Bir defa enfekte olan kedi 14 gün boyunca bulaştırıcı olur ve daha sonra bağışıklık kazanır ve tekrardan hastalanmaz ve bulaştırıcı olmaz. Sokak kedileri toksoplazmayı genellikle yavruluk dönemi içerisinde geçirirler ve büyüdükleri zaman bulaştırıcı olmazlar.

Kediler enfeksiyonu aldıktan sonra 14 günlük bir kuluçka dönemini izleyen paraziti dışkıları aracılığı ile atarlar. Bu parazitlerin bulaşıcı özellik kazanması için dış dünyada 1gün gerekir. Bu sebepten dolayı, kedinizin kumunu düzenli olarak her gün değiştirmeniz halinde, kedinizde bulaştırıcı aktif enfeksiyon olsa dahi, size bulaşması çok uzak bir ihtimal olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir