AileSağlık

Hamile kalmak için dikkat etmeniz gereken noktalar

Bir bebek sahibi olmaya karar vermenizden sonraki süreç sandığınız kadar kolay olmayabilir. Peki hamile kalmanızı hızlandıracak yöntemler nelerdir?

Uygun zamanın gelmediğini düşündüğünüz, kendinizi hazır hissetmediğiniz için veya çeşitli sebeplerden dolayı bu zamana kadar çocuk sahibi olma fikrini ertelemiş ve hamile kalmamayı başarmış olabilirsiniz. Şu an ise tüm şartların olgunlaştığına kanaat getirdiniz ve hamile olmaya hazırsınız. Peki hamile kalmamak için gösterdiğiniz özen ve hassasiyete benzer olarak hamile kalmak için de  dikkat etmeniz gereken noktaların olduğunu biliyor musunuz? Hamile olmak kimileri için sanıldığı kadar kolay gerçekleşmiyor. Peki bu süreci daha kolay hale getirmek ve mutlu sona ulaşmak için neler yapmalısınız?

DOKTORA GÖRÜNÜN

i'm pregnant gif ile ilgili görsel sonucu

Çocuk sahibi olmak istemeye karar verdiğiniz andan itibaren aklınıza genetik tarama ve ön muayeneden geçmek planını yerleştirmelisiniz. Çiçek ve kızamıkçık gibi çocukluk hastalıklarına karşı bağışıklık testi yaptırın ve sahip olduğunuz hastalıkları öğrenin. Genel bir check-up’tan geçip, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalı. Ek olarak, gebe kalmadan önce kontrol edilmesi gereken astım, diyabet veya yüksek tansiyon gibi bazı tıbbi rahatsızlıklarınız varsa, başka bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.Partnerinizin ve sizin kistik fibroz, orak hücre hastalığı ve diğer ciddi kalıtsal hastalıklar için bir taşıyıcı olup olmadığınızı öğrenmek amacıyla hamile kalmaya çalışmadan önce, genetik taşıyıcı taraması yaptırması gerekmektedir.

YUMURTLAMA DÖNEMLERİNİZİ HESAPLAYIN 

ovulating  woman gif ile ilgili görsel sonucu

Sadece yumurtlama gününüzde ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz. Bunun için aylık döngülerinizi takip edebilir, yumurtlama dönemlerinizi takip edebilirsiniz.  Yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu ise regl dönem cetvelinizi çizmektir. Yani ne kadar süre aralıklarla adet olduğunuzu bilmek işinize yarayacaktı. Adet döngüsü normal olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide  bulunmak hamile kalma şansını artıracaktır.

BESLENME DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN 

Ä°lgili resim

Hamilelik sürecinin başlaması için en dikkat etmeniz gereken konulardan biri beslenme düzenidir. Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmak atacağınız en kayda değer adım olacaktır. Doğurganlık etkileyen bu iki içecekten de tamamen uzak durmak hamile kalmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında hücre yenilenmesi, sperm kalitesinin ve sperm sayısının arttırılması için besin takviyesi önemlidir. Özellikle hücre yenilenmesi için E vitamini, sperm kalitesi için C vitamini, testosteron ve sperm sayısı için selenyum tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hamile kalmak için diğer element folik asittir. Eczaneden folik asit takviyeleri veya doğum öncesi veya düzenli multivitamin satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olan 400 mcg folik asit içerdiğinden emin olmak için multivitaminlerdeki içerik listesini kontrol edin.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİ KONTROL EDİN 

fertile woman gif ile ilgili görsel sonucu

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren hem eşinizin hem de sizin elektronik materyallere karşı daha mesafeli olmanız gerekir. Kimyasallara veya radyasyona maruz kalmak gebe kalma ihtimalinizi düşürecektir. Telefon, bilgisayar veya  tabletten olabildiğince uzak durmaya çalışın. Ayrıca, bazı temizlik ürünlerinin, böcek ilaçlarının, çözücülerin ve eski borulardan gelen içme suyundaki kurşunun sperm kalitesini düşürdüğü ve yumurtalıkları olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir.

HAMİLE KALMAK İÇİN BAZI İNANIŞLAR 

pregnant gif ile ilgili görsel sonucu

Tıbbi açıdan ispatlanmasa da hamile kalmayı kolaylaştıran bazı yöntemler de oldukça fazla söz edilmekte. Bunlardan biri cinsel ilişki sonrası kadının sırt üstü yatarak uyumasıdır. Ayakta ya da oturur vaziyette yapılan cinsel birleşmeler sonrası yer çekiminin de etkisiyle spermlerin rahim ağzından geçmesi zorlaşmaktadır. Cinsel ilişki sonrası kadının sırt üstü yatması spermlerin rahim ağzından geçmesini kolaylaştırarak hamile kalma ihtimalini arttırmaktadır. Ayrıca çiftlerin bu dönemde yüksek ısıya maruz kalmamaları tavsiye edilir. Sauna ya da sıcak suyla banyo yapmanın hamilelik ihtimalini düşürdüğü belirtiliyor. Diğer bir inanış ise cinsel ilişki sırasında çiftlerin çorap giymiş olmalarının hamile kalma şansını yükseltecektir. Çünkü ayaklardan yayılan ısının vücudu sıcak tutarak hormonların daha hareketli olmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir