GüzellikVideo

Fondöten seçiminde ve kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Ruj, rimel veya eyeliner kadar ön plana çıkmasa da fondötenin makyajnızın hayati noktası olduğunu biliyor musunuz?

Makyajın ilk aşamasıdır fondöten ve belki de makyajınızın en önemli parçasıdır. Çarpıcı bakışlarınızı vurgulayacak gözleriniz ve dolgun görünen dudaklarınızla kendinizi harika hissedeceksinizdir. Ancak fondöten kullanımında veya seçiminde yaptığınız bir hata onların etkisini bile söndürebilir. Fondöten cildin rengini eşitler ve kusurları kapatır. Öyleyse her açıdan mükemmeli yakalamak için pürüzsüz bir cilde sahip olmanın önemini kavramalı ve buna göre bir tercihte bulunmalıyız. Peki nedir doğru fondöten seçiminin püf noktaları:

Cildinizden en fazla bir ton açık ya da bir ton koyu fondöteni tercih edin. Doğal bir görünüm için cilt renginize tam uyan bir ürünü tercih etmeniz en doğrusu. Kolun iç kısmı yüzle en yakın renk tonuna sahiptir bu yüzden fondöteni almadan önce bu bölgede deneyin.

Fondöteni mutlaka aydınlık bir ortamda deneyin, mümkünse gün ışığında cilt tonunuza uyup uymadığını kontrol edin. Floresanlar ve spot ışıkları renk konusunda sizi yanılgıya düşürebilir. Yanlış ışıkta aynaya baktığınızda her şey yolunda gibi görünebilir. Ancak gün ışığına çıktığınızda sonucun tam bir felaket olduğunu anlayabilirsiniz, insanların size garip garip bakmalarına bile şahit olabilirsiniz.

Eğer cilt tipiniz akneli ve yağlı bir yapıya sahipse su bazlı bir fondöten tercihinde bulunmalısınız.  Kırışıklığı daha yoğun olan ciltlilerin ise, daha ince yapıda ama kapatma özelliği yüksek ve aynı zamanda nemlendirici etkisi olan bir fondöten tercih etmeleri gerekir.

Kendinize uygun doğru fondötenini buldunuz ve satın aldınız. Şimdi sıra onu nasıl kullanmanız gerektiğidir. Flormar kusursuz fondötenin nasıl sürüleceğini videoda anlatmış. İşte fondöten sürme teknikleri:  

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Likit Fondöten: Cilde doğal görünüm vermekle birlikte, diğer fondöten çeşitlerine göre daha az kapatma özelliğine sahiptir. Uygulanması kolay olmakla birlikte, her cilt tipine uygunluğu ile de tercih sebebidir.

Köpük Fondöten: Kapatma özelliği çok iyi olan köpük fondöten kavanoz içerisinde satılmaktadır. Hem ince yapıdadır, hem de gözenekleri sıkılaştırıcı özellik göstermesi ile tercih sebebidir.

Stick Fondöten: Yapısı yağlı olan stick fondöten, normal cilt tipine sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ve kapatıcılık özelliklerinin çok yüksek olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Krem Fondöten: Kapatıcılık özelliği yüksek olan krem fondöten, karma cilt, ve normal ciltler tarafından tercih edilmektedir, çünkü yapısı yağlıdır. Ciltteki görünümü kalın bir tabakayı andırmaktadır.

Toz Krem Fondöten: Sürülmesinin ardından bir pudra görünümünü alan toz krem fondötenin kullanımından sonra pudra sürülmesine gerek bulunmamaktadır. Yağlı cilt tipindeki kişilerin kullanması önerilen toz krem fondöten, cildin parlaklığını alması dolayısı ile de tercih sebebidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir