Beslenme

Fındığın bilinmeyen sekiz faydası

Her gün bir avuç fındık yiyerek vücut sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte fındığın hiç duymadığınız sekiz faydası...

Karadeniz bölgesinden tüm ülkemize ve hatta dünyaya ulaştırılan fındık en sevilen atıştırmalıklardandır. Ayrıca beş çayı tariflerimizin içine de sık sık girer. Fındık içinin kullanım alanlarında başı çikolata endüstrisi çekerken dondurma, kek, pasta, şekerleme ve bisküvi gibi birçok ürünün yapımında fındık kullanılır. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklardan ise yağ üretilir. Folik asit, B6, C, E, K vitaminleri, bakır, demir, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum, doymamış yağ asitleri ve Omega 3 bakımından zengin olan fındık tüm bu besin değerleri sayesinde vücut sağlığınızı korumak için eşsiz bir gıda. Peki nedir fındığın faydaları nelerdir?

DİYABET HASTALARI İÇİN 

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2015 çalışmasında, diyabet hastalarında düzenli olarak fındık tüketimi olduğunda daha güçlü bir etki sağladığı, diyabetik olmayanlara göre daha düşük kan yağlarına sahip olduğu görülmüştür. Diyabet hastaları günlük diyetlerine fındık eklediklerinde glukoz intoleransında iyileştirme görülmüştür” diyor.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Fındık, doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir ve doymamış yağlar da kalp, damar sağlığı için çok önemli bir ihtiyaçtır. Düzenli olarak fındık tüketen kişiler, kalp krizi geçirme riskini azaltabilirler. Kötü kolesterolün yükselmesi, kalp krizi riskini artırıyor, fındıktaki doymamış yağlar da kötü kolesterolü düşürüyor. Bununla birlikte fındığın içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri de, damar sağlığını ve dolayısıyla kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUR

Fındıkta, protonosiyanidinler, kersetin ve kaemferol gibi fitopkimyasal maddeler bulunuyor. Bu proantosiyaninler ‘flavonoidler’ olarak adlandırılan bir gruba ait. Flavonoidler beyin sağlığını destekleyebiliyor. Ayrıca triptofan ve izolosin aminoasitlerinden zengin olduğundan zihinsel ve psikolojik olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ayrıca amino asitler, zihinsel fonksiyonlarımızı desteklerler, amino asitlerin görevlerini yerine getirebilmeleri için de B6 vitaminine ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak fındık tüketimi kişinin beynindeki verimlilik ve elektrik sinyallerinin koordineli bir şekilde çalışmasına yardım ederek, zihinsel karmaşanın ve konsantrasyon problemlerinin önlenmesi mümkün olabilir.

TOK TUTAR

Fındıktaki protein, lif ve yüksek yağ kompozisyonu, tokluk hissini artırıyor, bu da aşırı yemeyi önlerken yüksek kalori alımına karşı koruyor. Fındığın besleyici ve doyurucu özelliği vardır. Ancak gereğinden fazla fındık tüketimi, tam tersi etki yaparak kilo artışına yol açıyor! Çünkü fındığın enerjisi oldukça yüksek. 1 avuç fındık yaklaşık 25 grama, o da 150 kaloriye denk geliyor. Porsiyon miktarına dikkat etmek önemli. 1 porsiyon 6-7 adet çiğ fındığa denk geliyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ KORUR

Fındık, lif bakımından zengin olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık sorunlarını önler. Fındığın içeriğinde bulunan manganez; kataliz, enzim etkinleştirici, kolesterol ve yağ asitlerini sentezlemede çok etkin role sahiptir. Bu sayede sindirim sisteminin sağlığını ve fonksiyonlarını korumada önemli bir role sahiptir.

KANSERLE SAVAŞIR

E vitamini ve manganezin kanseri önleme, kanserli hücrelerin oluşumunu önleme özelliği mevcuttur. Fındıkta bulunan E vitamini ve manganezden faydalanıp başta mesane kanseri olmak üzere pek çok kanser türünü önleyebilirsiniz. Ancak bunun için günde 1-2 yemek kaşığı fındık tüketmek gerekiyor.

KASLARI GÜÇLENDİRİR

Kaslarımızın güçlenmesi, hacim kazanması için hücrelerimizin yeterince canlı ve hareketli olması gerekiyor. Bunun için de hücre yenilenmesi, onarılması, canlandırılmasından sorumlu olan magnezyuma ihtiyacımız var. Fındık magnezyum açısından zengin bir besindir. Düzenli olarak fındık tüketimi kas hacmimizin artması, kas krampları ve kasılmalarının önlenmesine, kas yorgunluğunun azalmasına yardım edecektir.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Günlük bir avuç fındık tüketimi E vitamini ihtiyacının %86’sını karşılar. Aynı zamanda A ve C vitamini yanında güçlü antioksidanlar içerir. Bu vitaminlerin sinerjik etkileri yaşlanmayı önleyebilir. Cilt üzerindeki çizgileri ve kırışıklıkları engelleyebilir. Fındığın ezilerek bir miktar hakiki yağ ile karıştırıldıktan sonra cilde uygulanması, cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir