Güzellik

Evde doğal akne tedavi yöntemleri

Yüzünüzdeki sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak için evde kendi çözümlerinizi üretebileceğinizi biliyor muydunuz?

Cildimiz bir nevi yaşam tarzımızın aynasıdır.  Yüzümüze bakıldığında beslenme düzenimiz, uyku düzenimiz, stresli ruh halimiz ve cildimizle ne kadar ilgilendiğimiz hakkında da çıkarımlar yapmak kolay olacaktır. Çünkü günlük yaşamımızda ters giden ne varsa birebir yüzümüze yansıyacaktır. Cildimize gerekli doğru bakımı yapmazsak bu diğer faktörlerle de birleşir ve cilt ölü deriden arınamaz ve ciltte aşırı yağlanmaya bağlı olarak bakteri birikimi oluşur. Ciltte meydana gelen bu kir ve bakteriler sivilce oluşmasına neden olmaktadır.

ACNE TREATMENT GİF ile ilgili görsel sonucu

Özellikle yağlı ciltlerde en yaygın olarak görülen problemlerin başında geliyor sivilce ve sivilceden geriye kalan izler. Kullandığınız hiç bir ilaçtan sonuç alamamanın yarattığı hayal kırıklığı ise daha kötü hissetmenize neden olarak ruhsal problemlerinize bile sebep olabiliyor. Peki kullandığınız ilaçları doğal yöntemlerle desteklemeyi düşündünüz mü? İşte akne tedavisinde evde deneyeceğiniz en etkili çözümler…

SICAK VE SOĞUK KOMPRESLER

günde birkaç defa dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk el bezleriyle kompres yapın (bir dakika sıcak kompresin ardından bir dakika soğuk kompres yapın). Böylece kan dolaşımı hızlanarak cilt iyileşir. Son olarak yumuşak bir dokunuşla tea tree (çay ağacı) esansiyel yağı uygulayın.

KARBONAT

Karbonat, ciltte pullanmayı önleyen, özellikle orta şiddetli sivilce lekeleri için etkili bir maddedir. Yüzünüzü ıslatın ve bir tutam karbonatı birkaç saniyeliğine yaranın üzerine uygulayın. Ardından ılık suyla yıkayın. Haftada iki kere yapmanız yeterli olacaktır.

BUHAR BANYOSU 

Haftada bir-iki kez uygulanacak buhar banyosu daha az cilt problemleri yaşanmasını sağlayacak, cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır. 1-2 bardak suyu ocakta yahut mikrodalgada kaynatın. Su  ısınırken, yüzünüzü yıkayıp kir ve makyajdan arındırın. Buhar terapisinden önce mutlaka yüzü yıkayıp makyajı çıkarmalı, yoksa gözenekler açıldığından ciltteki kirler derinlere inip siyah nokta, sivilce gibi çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir. Yüzünü yıkadıktan sonra, havlu ile kurulayın. Kaynattığınız suyu bir kaseye dökün. İçinde su kaynattığınız kabı da kullanabilirsiniz. Kaynattığınız suyun etkisini kuvvetlendirmek için dilerseniz içine lavanta, nane gib çeşitli esansiyel yağlar veya otlar da katabilirsiniz. Haftada bir kez 15 dakika boyunca buhar banyosu uygulamak yeterli.

ALOE VERA

Sivilceye iyi gelecek en iyi öz yağlardan biri aloe veradır. Aloe vera sivilce yüzünden hasar gören bölgenin onarılmasına destek olur ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlar. Bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye bölün, içindeki jeli çıkarın. Çıkardığınız jeli yüzünüzdeki sivilce lekelerine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Daha sonra yarım saat bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem her gün 2-3 defa uygulanabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI

Bakteri ve iltihap önleyici etkisi bulunan öz yağlar içinde en etkili olan doğal yağlardan biri çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı yaygın olarak antiseptik özellikleri için kullanılır. Bu yağın sterilize edilmesi ve temizlenmesi için cildinize bir miktar damla damlatın.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir