GüzellikSağlık

Epsom tuzunun bilinmeyen yedi faydası

Duş sırasında epsom tuzunu neden kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte banyo keyfinizi ikiye katlayacak epsom tuzu...

İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzu, aslında saf magnezyum sülfattır ve antik zamanlardan bu yana pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tamamen doğal bir mineral olan epsom tuzunun alternatif tıp yöntemlerinde sık sık geçtiği gibi doğal güzellik bakım önerilerinde de kullanılmaya başlandı. Peki epsom tuzunun faydaları neler?

STRESİ AZALTIR 

Ä°lgili resim

Epsom tuzunun en bilinen faydası onun ruhu yatıştırıcı ve vücudu arındırıcı etkisidir. Son derece gergin geçen bir günün sonunda yorgunluğunuzu üstünüzden atmak için girdiğiniz duşu epsom tuzuyla daha mükemmel hale getirebilirsiniz. Stresten uzaklaşmak  Magnezyum ve sülfat bedeninizi sakinleştirmek için mükemmeldir.  Tuzdaki magnezyum serotonin salgılanmasını arttırır ve böylece beyne rahatlama sinyalleri gönderilir. Ayrıca hücrelerde ATP üretimini arttırdığı için enerji düzeyinizin de artmasını sağlar.

SEBZELER İÇİN MÜKEMMEL BİR MİNERALDİR

grow vegetable GİF ile ilgili görsel sonucu

Epsom tuzunu kullanmanın en güzel yollardan biri de  sebze yetiştiriyorsanız ondan faydalanmaktır. Sağlıklı meyve ve sebze üretmek için magnezyumun çok yararı vardır. Bunun için bir çorba kaşığı epsom tuzunu 3 litre suyun içine karıştırın. Meyve veya sebzelerinizi bu suyla sulayın.

SAÇLARI GÜÇLENDİRİR

HAİR CARE GİF ile ilgili görsel sonucu

Epsom tuzu saçlar için oldukça sağlıklıdır. Saçlarda bulunan yağı kaldırarak saç derisini sağlıklı tutmayı sağlar. Ayrıca saçlarda oluşan incelme, dökülme ve yağlı saç gibi sorunları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Epsom tuzu içerdiği mineraller sayesinde hasarlı saçları da güçlendirmeye yardımcı olur. Su, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 bardak epsom tuzunu karıştırdıktan sonra bir kapta 24 saat bekletin ve ertesi gün bunu saçınıza dökün, 25 dakika bekleyin. Sonra şampuan ile durulayın.

CİLDİ ARINDIRIR

Ä°lgili resim

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için haftada bir ya da iki kez cildi yenilemek için kullandığınız yüz yıkama jelleri veya köpüklerinin yerini epsom tuzu alabilir. Epsom tuzu ciltteki ölü deri hücrelerinden kurtulmayı ve gözeneklerdeki yağı çıkarmayı sağlamaktadır. Ayrıca sıkça görülen sivilce ve siyah noktalar kaşıntıya ya da diğer cilt sorunlarına neden olabilir.

AĞRILARI AZALTIR 

HEADACHE GİF ile ilgili görsel sonucu

Epsom tuzu ağrıların azaltılması için doğal bir çözümdür çünkü kaslara, bronşiyal astıma iyi gelir, inflamasyonları, migren ve baş ağrılarını azaltır. Ayrıca doğum sonrası kesiklerin iyileşmesinde de kullanılmaktadır. Epsom tuzunu sıcak suyla karıştırarak bir macun elde edebilir ve bunu ağrılı bölgelere sürebilirsiniz.

KALP SAĞLIĞI DOSTUDUR

heart attack GİF ile ilgili görsel sonucu

Epsom tuzu kalp sağlığını geliştirir.İçerdiği magnezyum kalp ritmini ve arterleri korumaya yardımcı olur. Arterler sağlıklı olduğunda kan pıhtılaşması, atardamar duvarlarında plak birikimi ve hasar riskini azaltır. Ayrıca epsom tuzu kalp sağlığını korumanın yanı sıra kan dolaşımını artırır ve felç riskini de azaltır.

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

diabetic GİF ile ilgili görsel sonucu

Vücuttaki magnezyum ve sülfat düzeylerinin korunması insülinin artmasını sağlar ve böylece diyabette gerileme olur.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR

STOMACHE GİF ile ilgili görsel sonucu

Epsom tuzu beden ve sindirim sisteminde bulunan zararlı toksinleri ve atık ürünleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda epsom tuzu sindirimi kolaylaştırmada ve kabızlık tedavisinde de kullanılır.Kolonu detoks yapmak için oral olarak alınabilir. Bu tuz laksatiftir ve bağırsaklardaki suyu arttırdığı için kabızlığa iyi gelmektedir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir