Yaşam

En sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklar

Psikolojik rahatsızlıklar çok çeşitli özelliklere göre karakterize edilmekte ve bu ruhsal problemleri her dört kişiden biri hayatının bir döneminde yaşıyor. Peki en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıklar neler?

Kişinin kendisiyle veya çevresiyle sürdürmesi gereken denge ve uyum yeteneğini kaybetmesi psikolojik rahatsızlık olarak adlandırılıyor. Bu rahatsızlıklar kalıtsal ve çevresel etkenlere bağlı olarak kişinin düşünce, davranış ve ruhsal durumunda beklenmedik reaksiyonların gelişmesi olarak kendini gösterir. Her psikolojik bozukluğu kendine özgü semptomlarla ortaya çıkar. Bazı ruhsal problemler psikoloji literatürüne yeni girerken bazı psikolojik rahatsızlık vakaları toplumun bir çok kesimine yayılmıştır. İşte en sık yaşanılan psikolojik rahatsızlıklar:

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

obsessive compulsive disorder gif ile ilgili görsel sonucu

Bireyin saçma olduğunu bilmesine rağmen düşünmekten alamadığı saçma fikirler, endişeler ve kaygılar obsesyon; bu takıntıları def etmek için gelişen davranışlar kompulsiyon olarak adlandırılmaktadır. Dışarıdan herhangi bir şekilde engellenmeye çalışıldığında kişi dayanılmaz sıkıntı yaşamaktadır.  Bu psikolojik rahatsızlığa sahip bireylerde kirlenme ya da kir korkusu, eşyaları sıralama ve simetrik yapma zorunluluğu hissi oluşur.  Bu kişilerde simetri ve ölçü takıntısı akıl almaz boyuta ulaşabilir Ayrıca bu kişiler kendine ya da başkasına zarar veren agresif, korkutucu, şüpheci düşünceler besleme eğilimi içerisindedirler. Örneğin evden çıkarken defalarca ütünün fişini çekip çekmediğini kontrol eder, dışarı çıktıklarında da hala ütünün fişini çekip çekmediklerinden emin olamazlar.

MANİK DEPRESİF 

manic depression gif ile ilgili görsel sonucu

Enerji artışı, kolay yorulmama, aşırı neşelenme veya aşırı sinirlilik, dikkatin çabuk dağılması, uyku ihtiyacında azalma muhakeme yeteneğinde bozulma, düşüncelerde aşırı artma gibi belirtileri olan ruhi rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Diğer adı bipolar olan manik depresif kişilik bozukluğunda mani kişinin aşırı heyecanlı, yaşama sevinciyle dolu enerjik haline, depresif ise kişinin karamsar, pasif, isteksiz ve yorgun halini temsil eder. Bu rahatsızlığı yaşayan biri kısa süreli aralıklar ani ve uç duygu değişimlerine sahiptirler.

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU 

Ä°lgili resim

Bu rahatsızlık en basit tanımıyla endişe kontrolünü yitirmedir. Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişilerde ise “sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu” söz konusudur. YAB sorununa sahip kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, onlara göre her şey kendi denetimlerinin dışındadır, iyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün değildir. YAB’da aşırı endişe ve kaygı genellikle sağlık, aile, para ya da iş gibi konularla ilgilidir. Denetlenemez nitelikte olan endişe hali en az altı ay boyunca hemen her gün vardır ve gün boyunca sürer.

PANİK ATAK

Ä°lgili resim

Panik atak aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.”Panik Atağı” çarpıntı, terleme, titreme, boğulma ya da nefes alamama hissi, göğüste ağrı veya sıkışma, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik gibi bedensel duyumların olağan dışı yoğunlukta hissedildiği, beraberinde kontrolünü kaybetme, delirme korkusu ya da ölüm korkusu ile karakterize bir süreçtir.

TRAVMA SONRASI PSİKOLOJİK BOZUKULUK

Ä°lgili resim

Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma, bu olayların kişinin üzerinde bıraktığı sarsıcı etkilere ve hayatları boyunca olayın izlerini akıllarında tutmaları ise travma sonrası psikolojik rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır. Bu tür olaylar; deprem, savaş, saldırı, tecavüz, işkence, kazalar, aile içi şiddet, çocuklukta yaşanan taciz olabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close