Yaşam

El yapımı teraryum nasıl yapılır?

Kendi elllerinizle hazırlayacağınız teraryumlarla odanıza pozitif enerji kazandırabilirsiniz. Peki teraryum nasıl yapılır?

Çalışırken zaman zaman güzel manzaralarla karşı karşıya gelmek motivasyonunuzu artırabilir. Örneğin plaza yaşamı içinde sıkışıp kaldığınızı hissediyor ve doğaya özlem duyuyorsanız cam bir fanusun içindeki orman görünümü doğa özleminizi bir nebze dindirebilir. Üstelik o orman sizin hayal gücünüzle oluşturulmuşsa…

terrarium gif ile ilgili görsel sonucu

Şu sıralar ofis veya ev dekorasyon trendlerinin en göze çarpan parçalarından biri teraryum. Ortama doğal ve huzurlu bir ambiyans veren teraryumlar çiçekçi dükkanlarının da baş köşelerinde yerlerini alıyor. Siz de çalışma masanızdaki klasik biblolardan sıkıldıysanız ve içinizi ferahlatacak modern bir parça arayışındaysanız  teraryumlar tam size göre. Üstelik yaratıcı yönünüzü ortaya koyarak bütün havanızı değiştirecek bu yeni nesil süslü bitkileri kendi ellerinizle de yapabilirsiniz.

Malzemeler

Cam fanus, kap ya da kavanoz
Çakıl taşı
Mangal kömürü ya da aktif kömür
Torf toprak
Teraryuma uygun bitkiler (kaktüs, yosun, eğrelti otu…)
Su fışkırtan fısfıs
Cımbız

Nasıl yapılır? 

İlk olarak kullanacağınız cam fanusu güzelce yıkayın ve en ufak bir su damlası kalmayacak şekilde kurutun.  Çakıl taşlarını fanusun altına eşit bir şekilde yayın. Çakıl taşlarının fanusun dibinde olması, teraryumu suladığınız zaman dibe çöken su nem oluşumunu sağları ve toprağı sağlam bir şekilde tutarak bitkilerin çürümesini engeller. Çakıl taşlarının üzerine kömürleri serpiştirin. Böylece toprağın daha taze kalmasını sağlayacaksınız. Kömür, kabınızın içerisinde ve toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçerek küf oluşumunu engeller.

Ä°lgili resim

Kömürlerin üzerine torf toprağı döküp elinizle bastırın. Torf toprak organik bir toprak çeşidi olduğu için bitkinin büyümesi için en sağlıklı ortamı oluşturur. Kullanacağınız toprak ya da kumu, yaklaşık dörtte birini dolduracak şekilde kabınızın dibine yavaşça boşaltın. Toprak, kabın üçte birini geçmeyecek şekilde olsun. Böylece üstüne bitkileri yerleştireceğiniz ilk katmanı oluşturmuş olacaksınız.

Teraryum için kullanacağınız teraryum bitkilerini kullanarak zevkinize ve hayal gücünüze göre dizayn edin. Seçeceğiniz bitkiler, boyut olarak küçük ve yavaş büyüyen türden olmalı. Nemli ortamda yetişen (eğrelti otu, yosun) ya da etli bitkileri tercih edebilirsiniz.  Bitkilerinizi hafifçe sulayın ve teraryumunuz hazır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close