Sağlık

Düşük Progesteron nedir?

Düşük Progesteronun sağlığınız açısından ciddi tehlikelere sebep olabileceğini biliyor muydunuz?

Progesteron, yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Her ay ovülasyonu takiben yumurtalıklarda görülür. Bu, adet döngüsünün ve hamileliğin korunmasının önemli bir parçasıdır.

Aylık döngüsünde gerekli olmasına rağmen, ana işlevi, döllenmiş bir yumurta için uterusun astarını kalınlaştırarak hazırlamaktır. Eğer döllenmiş yumurta yoksa, bu hormonun seviyesi düşer ve menstruasyon başlar. Progesteron hormonun düşük seviyelerde olması birçok soruna neden olduğu gibi aynı zamanda kişilerde hamileliğin önüne geçen en büyük engel olabilir. Genel olarak yapılan ölçümlere göre progesteron düşüklüğü olan insanların birçoğunda yumurtalık rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan testler sonrasında progesteron düşüklüğü teşhisi konulan hastaların acilen tedavi olmaları birçok problemi ortadan kaldıracaktır.

Düşük Progesteron Belirtileri

  • Baş ağrıları veya migren
  • Anksiyete veya depresyon da dahil olmak üzere ruh hali değişiklikleri
  • Düşük seks isteği
  • Sıcak basması
  • Menstrüel döngünüzdeki dengesizlik
  • Sürekli meme hassasiyeti
  • Kronik yorgunluk
  • Sık sık düşük kan şekeri
  • Vajinal kuruluk
  • Karın ağrısı

Düşük Progesteron Sorunu Yaşayan Kişiler Ne Yapmalı? 

Düşük progesteron  sorunuyla karşı karşıyaysanız doktorun size verdiği ilaçları beslenme düzeninizde yaptığınız değişikliklerle de takviye etmelisiniz.  Bunun için B ve C vitaminlerinin alımını arttırmalı ve kabuklu deniz hayvanları gibi çinko içeren gıdaları tüketmelisiniz. Ayrıca dere otu, avokado, ıspanak, domates, ceviz ve ayçekirdeği de sık sık tüketmeniz gereken gıdalardan olmalı.

Düşük Progesteron Nedenleri

Menopoz: Bu dönemlerde birçok hormonda yükseliş meydana gelirken birçok hormonda da düşüşler meydana gelir. Düşüş gösteren hormonlar arasında progesteron hormonu da önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle bu dönemlerde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi ciddi bir şekilde düşer.

Dış gebelik: Dış gebelik probleminde yumurtaların rahim içerisinden başka bir yere tutunması nedeniyle oluşmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda progesteron düşüklüğü ortaya çıkar.

Fallop tüpü iltihapları: Kadınlarda bulunan fallop tüpü üzerinde meydana gelen bu iltihaplar, direk olarak hormonların seviye değiştirmesine neden olur. Bu durumlarda direk olarak progesteron düşüklüğü de meydana gelecektir. Bu durum bazen insanlarda fallop tüpünün doğuştan gelen sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Bunun haricinde bazı insanlarda fallop tüpüne yapılan cerrahi operasyonlar nedeniyle bu iltihaplar oluşum gösterir.

Yumurtlama problemleri: Progesteron düşüklüğü olan kadınlarda direk olarak olgunlaşmış olan yumurtanın bırakılamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle kişide sık sık adet bozukluğu meydana gelir.

Hipohonadizm: Erkeklerde testis, bayanlarda yumurtalıklarda bulunan fonksiyon yetmezliği bu hormonun düşük olmasına neden olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir