AileSağlık

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Hazır olmadığınız bir zamanda evinize yeni bir misafirin geleceğini öğrenmek sizi oldukça stresli ve sıkıntılı bir sürece sokabilir. Peki bu süreci yaşamamak için nasıl korunmalısınız? Doğum kontrolünde nelere dikkat edilmeli?

Eşlerin istedikleri zamanda, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları veya kişisel isteklerine ve ekonomik olanaklarına göre çocuk sayılarını belirlemesi artık çağımızın bir gereği oldu. Aile planlaması adı verilen günümüzde oldukça önemli olan bu uygulama çocuğun yetişme şartlarının kaliteli  olmasını sağlamak ve annenin fiziksel ve psikolojik sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Buna bağlı olarak çiftler çeşitli korunma yöntemlerine başvurmakta. Peki bu doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Ä°lgili resim

ERKEKLER İÇİN 

Prezervatif

Prezervatif istenmeyen gebeliğin önüne geçmek için erkeklerin en çok kullandığı yöntemlerdendir. Prezervatif spermlerin vajinaya girmesini engelleyerek etkisini gösterir.Yöntemin başarılı olması için, erkekte cinsel ilişki sırasında ejakulasyondan önce salgılanan sıvılarda az sayıda da olsa hareketli sperm bulunabileceği unutulamamalı ve prezervatif kullanımı son ana bırakılmamalıdır.

Ä°lgili resim

Vazektomi

Vasektomi, erkeklerde duktus deferensler bağlanarak spermlerin boşalmasını önlemeye denir. Hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmayan vazektomi işlemi sırasında hayaları kaplayan deri uyuşturulur, ufak bir kesi uygulanır ve tohum kanallarının bağlanma işlemi 15 dakikalık bir sürede tamamlanır. Bu işlem sonrası biyolojik olarak çocuk sahibi olma olasılığı tamamen ortadan kalkar. İleride çocuk sahibi olmak istemediğinden emin ya da ailesini tamamlamış, yeterince çocuk sahibi olduğunu düşünenlere tavsiye edilen bir doğum kontrol yöntemidir.

Ä°lgili resim

KADINLAR İÇİN 

Doğum Kontrol Hapları (DKH)

Genel olarak yumurtlamayı baskılayarak gebeliği engeller. DKH en çok 21 tabletlik formlarda satılmaktadır. 21 gün süre ile hergün 1 adet hap kullanılır, kutu bitince 7 gün ara verilir, bu 7 günlük sürede adet kanaması gerçekleşir. 7 günlük arayı takiben yeni bir kutuya başlanır. Bu ilaçların kullanımında unutulmaması gereken bir nokta ilk kutuda koruyuculuğun düşük olduğudur, bu nedenle ilk kutuda mutlaka ek bir yöntemle korunulmalıdır.

Rahim İçi Araç (Spiral)

Rahim içi araç, esnek materyalden yapılmıştır, rahmin içine sağlık personeli tarafından yerleştirilir. RİA, spermlerin kadının tüplerine ulaşmasını engeller. Çıkarıldıktan hemen sonra gebelik geri döner. Uzmanlar daha önce hiç gebe kalmamış kadınların, kullanabileceğini yine de ilk seçeneğin olmaması gerektiğini söylemekteler. RİA, sağlık kuruluşlarında (Hastanelerde, sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde) yerleştirilir.

omg i'm pregnant gif ile ilgili görsel sonucu

Mesigyna – Depo prover (aşı, iğne, enjekte edilen hormonlar)

İğneler, hormon içerir. Her ay ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır. Hapa benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler.

Diyafram

İnce plastikten yapılmış, rahmin vajene açılan kısmına yani rahim ağzına yerleştirilen bir kapaktır. Spermlerin rahme geçişini engelleyerek gebelikten korur. Kadın, her cinsel ilişki öncesinde diyaframı kendi yerleştirir, cinsel ilişki sonrasında ise çıkarır.

İmplanon

İmplanon ya da deri altı implant yöntemi ile progesteron hormonunun salınımı etkilenir ve gebe kalma önlenir. Yaklaşık 4 cm uzunluğundaki imlantların 3 yıla kadar etki süresi var ve sadece uzman tarafından deri altına yerleştirilir veya çıkarılır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir