BeslenmeSağlık

Diyet ve spor yapmadan kilo vermenin beş yolu

Hayat tarzınıza getireceğiniz birkaç yenilikle diyet ve spor yapmadan kilo vermek imkansız değil...

Fazla kilolar bir çok kişinin ortak problemi ve her pazartesi başlanan ancak sonu getirilemeyen diyetler yine bir çok kişinin ortak deneyimi. Diyetine bir süre boyunca sadık kalıp ardından tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönen ve verdiği kiloları alan kişilerin, arada küçük kaçamaklar yapıp vicdanen kendini rahatsız hisseden kişilerin sayısı da bir hayli fazla. Bir yandan spor yapmak için de vakit bulamıyor olabilirsiniz.

without diet how to lose weight gif ile ilgili görsel sonucu

Girdiğiniz bu kısır döngüler çok sık kilo alıp vermenize bağlı olarak vücut sağlığınıza hasar verecektir. Tüm bunların psikolojik olarak da sizi yıpratması yüksek ihtimallidir. Peki bu diyete başlama ve diyeti bozma kısır döngüsünün içinden kurtulmak için hiç diyet yapmadan kilo vermeye çalışabilir misiniz?

YİYECEKLER YERİNE YİYECEKLERİN MALZEMELERİNİ DEĞİŞTİRİN

without diet how to lose weight gif ile ilgili görsel sonucu

Çok sık tükettiğiniz gıdaların bir listesini çıkarmakla işe başlarsanız kilo almanıza neden olan faktörleri daha kolay bir şekilde tespit edecek ve o faktörlere yönelik önlemler alacaksınızdır. Örneğin gün içerisinde çok fazla karbonhidrat ağırlıklı beslendiğinizi ve bunun kilo almanıza sebep olduğunu fark edebilirsiniz. Kilo vermenizin önüne geçen ama size mutluluk veren yiyecekler her neyse onları hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine yiyeceklerin içeriklerini değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Örneğin beyaz un yerine hamur işlerinizde artık tahıl kullanabilirsiniz. Yine şeker yerine akça ağaç şurubu veya bal kullanmak hedefinize ulaştırmada size yardımcı olacaktır.

DETEOKS İÇECEKLERİNDEN FAYDALANIN 

Ä°lgili resim

Detoks içeceklerini hayatınıza sokarak vücudunuzda müthiş değişimler yaratabilirsiniz. Detoks suları vücudunuzu toksinlerden arındıracak ve metabolizmanızın çalışmasını hızlandıracaktır. Tadı en çok hoşunuza gidecek bir  detoks tarifi seçin ve mutlaka öğün aralarında sık sık tüketin. Ayrıca kahvaltı öğününü asla atlamayın. Bonus olarak kahvaltıdan önce çemenotu tohumundan elde edeceğiniz içecek de detoks etkisi gösterecektir.  İki çay kaşığı çemenotu tohumunu bir gece önceden suda bekletin ve süzdükten sonra sabah ilk iş bunu için.

SEBZELERLE  DOYMAYI ÖĞRENİN

but i love foods gif ile ilgili görsel sonucu

Beslenme düzeninizde sebzelere daha fazla yer açmak hayat tarzınızda da büyük farklılıklar getirecektir. “Asla yemem” dediğiniz sebzelerin  sayısını indirmeye çalışın ve lezzetli tarifler keşfederek sevmediğiniz sebzelerle tadına hayran kalacağınız yemekler yapın. Öğün aralarında da acıktığınızı hissettiğinizde ağır bir yemeğe, sandviçe veya abur cubur yiyeceklere yönelmek yerine lif açısından zengin meyveleri tercih etmeye çalışın.

TATLI KRİZLERİYLE BAŞA ÇIKIN 

but i love foods gif ile ilgili görsel sonucu

“Onun yerine bunu yiyeyim” mantığı tatlı krizleri baş gösterdiğinde daha da işlevsel oluyor. Tatlı türü bir şeyler yemek istediğinizde aklınıza ilk gelen gıda bitter çikolata olmalıdır. Bitter çikolata normal çikolataya nazaran daha fazla kakao ve daha az şeker içermektedir. Bu yönüyle bitter çikolatanın metabolizma hızını çoğaltan ve vücudun tatlı ihtiyacını daha düşük bir kalori düzeyiyle gideren bir yönü vardır. Aşırı bir biçimde tüketilmediğinde şeker yoksunluğuna kapılanlar için bitter çikolata önemli bir yardımcıdır.

UZUN SÜRE AÇ KALMAYIN 

i'm starving gif ile ilgili görsel sonucu

Uzun süre boyunca midenize bir şey sokmamanız vücudunuza yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. İnsülin direnciniz düşerken kilo almanızda beklenen bir sonuç olacaktır. Çünkü eğer vücudunuzu aç kalmaya alıştırırsanız metabolizma hızınızın düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca enerjinin yakılması güçleşecek ve yakılmayan enerji ise yağa çevrilip depolanacaktır. Bu açıdan öün aralarında badem, ceviz gibi atıştırmalıklarla takviye yapın.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir