Sağlık

Diastasis Recti nedir?

Hamilelik sonrası yaşanan en büyük problemlerden biri Diastasis Rectine dair bilmeniz gereken her şey...

Diastasis Recti, postüral planda ayrı bir önemi olan ve aynı zamanda kozmetik anlamda da büyük bir önemi olan karın kaslarının ayrılmasına bağlı gelişir. Bu ayrılma temasın bütünüyle kaybedilmesini değil, aradaki “linea alba” denilen bağ dokunun olabildiğince esnemesini ve daha elastik bir forma kavuşmasını tanımlar.

Diastasis Recti Nasıl Oluşur? 

Hamilelikte büyüyen rahim, karın kaslarını esnetir. Bu da karnın orta kısmında bir araya gelen iki büyük paralel kas lifinin ayrılmasına sebep olur ve buna diastasis recti denilir. Diastasis recti, iki kasın ayrıldığı noktada karında kabarmaya sebep olabilir. Göbek deliğinin alt kısmına doğru göbekte buruşuk ve sarkık bir deri görünümünü oluşur.

Diastasis Recti ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar kasların üzerinde bulunan derinin pürüzsüz ve gergin görünmesini sağladığını ve, deri altındaki yağ tabakası ne kadar fazlaysa bu görünüm o kadar azaldığını söylemekteler. Uzmanlar ayrıca buna bağlı olarak yağ olsun ya da olmasın, karın bölgesinde açılan Line Alba (karnın orta hattında uzanan lifli yapı)’nın üzerine gelen kısımda deriyi tutan bir kas kütlesi olmadığından, karnın tam ortasından aşağıya doğru sönmüş balon görüntüsü şeklinde kalıcı bir göbeklenme oluşacağını da ifade etmekteler.

Diastasis Recti Nelere Sebep Olur? 

Bu göbeklenme klasik karın egzersizleriyle geçecek bir şey değildir. Diastasis Rectine özel egzersiz programlarına başlamanız gerekir. Ayrıca Diastasis Recti sadece estetik açsısından değil sağlık açısından da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunun için egzersizlerle yetinmeyip mutlaka tedavi sürecine başlamanız gerekecektir. Doktorunuz, pelvik tabanlarınızı güçlendirecek Fizik tedavi Elektrostimülasyon Karın cerrahisi gibi yöntemlere başvurabilir.

Diastasis Rectinin doğuracağı belli başlı sağlık problemleri şunlardır:

  • Pelvik taban sertliği kaybeder. Bu da, prolapsus, idrar kaçırma ve sürekli bir pelvik ağrıya neden olur.
  • İç organlarda zayıf tutunma
  • Karın bölgesinde gevşeklik ve sarkma
  • Yanma hissi, zayıf sindirim sistemi ve ağırlık
  • Sırt ağrısı
  • Umbilikal, inguinal veya abdominal fıtık
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir