Sağlık

Çölyak hastalığı nedir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çölyak hastalığı nedir ve hangi belirtilerle ortaya çıkar? İşte Çölyak hastalığına dair bilmeniz gereken her şey

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır.

Çölyak Hastalığı Belirtileri 

Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik
Kusma, halsizlik ve iştahsızlık
Midede gaz sancısı
Şiddetli karın ağrısı
Dışkıda anormallik
Kansızlık ve demir eksikliği
Erken yaşlarda ortaya çıkan kemik erimeleri
Çocuklarda büyümede yavaşlama, gerilik
Huzursuzluk ve sinirlilik
Ağız içinde oluşan aftlar
Eklem ve kemik ağrıları
Ciltte kaşıntılı döküntüler
Adet düzensizliği
Kısırlık
Mide ülseri

gluten-sensitive enteropathy ile ilgili görsel sonucu

Çölyak Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur? 

Çölyak hastalığından şüphelenildiğinde, ayrıntılı bir muayeneden sonra bazı kan ve dışkı testleri istenir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, protein, kolesterol, B12 vitamini, A vitamini, folik asit ve demir gibi bu hastalıkta vücutta eksilebilecek bazı maddelerin kandaki seviyelerinin ölçülmesi, tam kan sayımının yapılması ve iltihap belirtilerinin kontrol edilmesi yanında; çölyak hastalığının teşhisinde kullanılan bazı testlerin de yapılması gerekir.

Uzmanlar çölyak hastalığının tanısında mutlaka yapılması gereken bir diğer incelemenin, ince bağırsak mukoza biyopsisi olacağını söylemektedirler. Özellikle belirgin kilo kaybı, karın ağrısı, kansızlık, gece terlemeleri ve kanama gibi bulguları olan hastalarda bu incelemelerin yapılması ve gerektiğinde bilgisayarlı batın tomografisi gibi başka görüntüleme yöntemlerine başvurulması gerekebilir.

Çölyak Hastaları Neler Yemeli? Neler Yememeli? 

Çölyak hastalığından muzdarip kişilerin; taze meyve ve sebze, sade/tatlandırılmamış çerez ve tohumlar, taze otlar ve baharatlar, yumurta, taze et (Dövülmemiş, kaplanmamış, marine edilmemiş, panesiz) süt (Aromasız süt) katı ve sıvı yağlar, buğday, çavdar,arpa ve yulaf tüketmeleri gerekir.

Makarna, ekmek, bisküvi, pasta, çörek, tahıl, bira, sos, salata sosu, kızartma, şekerleme, sosis, sucuk gibi gıdalardan da uzak durmaları gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir