Aile

Çocuklara asla söylenmemesi gereken beş sakıncalı cümle

Çocuğunuzu yetiştirirken onlarla kuracağınız iletişimin önemi yadsınamaz. Peki çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmek için hangi cümlelerden uzak durmalısınız?..

Bizim kültürümüzde ve geleneğimizde çocuğun “terbiye” edilmesi adına bazı davranış kalıpları ve sözler yerleşmiştir.  Ancak psikolglar anne ve babaların farkında olmadan sık sık kullandığı bazı cümlelerin çocuğun duygusal ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebileceğini söylemekte. Ebeveynler zaman zaman öfkelerine yenilip, zaman zaman çocuklarını koruma iç güdüsüyle onlara söylenmemesi gereken şeyler söylerler. Ancak çocuğun sağlıklı kişilik gelişimi için ebeveynler her zaman kendilerini kontrol etme sorumluluğunda olmalıdır. Peki çocuğunuzun psikolojisine zarar verecek o cümleler nelerdir?

“AĞLAMA!”

crying kid gif ile ilgili görsel sonucu

Ağlamak yetişkin insanların bile zaman zaman duygularını dışa vurma yöntemi olur. Öğrendiğimiz ilk faaliyet ve çocuklar için istekleri kabul ettirmenin en ilkel yoludur. Çocuğunuzun ağlaması size sıkıntılı zamanlar yaşatıyor olabilir. Ancak ondan ağlamasını durdurmasını istemek çocuğunuza haksızlık olacaktır. Özellikle erkek çocuklara “Erkek adam hiç ağlar mı?” baskısında bulunmak çocuğunuzun bilinçaltına kodlanacak ve onu gelecek yaşamı boyunca takip edecektir. Çocuğunuz bir şeye üzüldüğünde, bir oyunu kaybettiğinde,  sınavından istediği notu alamadığında veya türlü sebeplerden dolayı ağlamak istiyorsa buna izin verin.  Ağlamanın tamamen doğal bir davranış olduğunu kabul edin.

“BEN SENİN YAŞINDAYKEN…”

when i was your age gif ile ilgili görsel sonucu

Anne ve babaların “Ben senin yaşındayken…” le başlayan cümleleri meşhurdur. Çocuğunuzu yetersiz gördüğünüzde ilk aklınıza gelen onun yaşındayken neler başardıklarınız ve o dönemki alışkanlıklarınızdır  Bazı ebeveynler bunları göğsün kabartarak sıralamaya bayılır. Çocuğunuza örnek olmak isterken aslında çocuğunuzun sizden uzaklaşabileceğini hatta size yavaş yavaş düşman olabileceğini,düşündünüz mü?  “Siz onun yaşındayken…” büyük işlerin üstesinden gelmiş olabilirsiniz. Ama o adı üstünde “siz”diniz ve o dönemin koşulları farklıydı. Çocuğunuz ise bambaşka çevre koşullarında yetişen farklı bir birey. Onu kendi çerçevesi dahilinde değerlendirmeli asla geçmişteki kendinizi gündem etmemelisiniz.

“TEYZENİN ELİNİ ÖP”

don't touch me kid gif ile ilgili görsel sonucu

Akraba ziyaretlerinde ya da herhangi ev oturmalarında en çok duyulan cümlelerdir “Amcaya sarıl.” “Teyzenin elini öp” ve liste uzar.Akrabalar alınmasın diye birçok anne baba  küçük çocuğu istemediği bir şekilde sarılmaya veya öpmeye zorlar.  Ancak pedagoglar çocuğunuzu sevgi gösterisinde bulunmaya zorlamanın da olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylemekte. Katie Hetter bu konuda yazdığı makalesinde “Ebeveynler bu şekilde davranarak çocukların kendi özel alanlarını ihlal etmiş oluyor ve çocuk da bunu bir başkası yaptığında kabul edilebilir bir şey olduğunu düşünüyor.” diyerek çocuğu fiziksel temasa zorlamanın gelecekte cinsel istismara da kapı aralayacağını ifade etmekte. Çünkü çocuk bedeni üzerinde yabancı kişilere karşı sınır ve kural koyamadığında bedenini herkesin erişebileceği bir alan olarak görmeye başlayabilir

“BEN DEMİŞTİM”

ı said to you but you didnt gif ile ilgili görsel sonucu

Çocuğunuz bir hata yaptığında ona sürekli daha önceden onu uyardığınızı hatırlatmak hem faydasızdır hem de çocuğun kendini daha fazla huzursuz hisstemesine neden olacaktır. Ona “Beni dinleseydin böyle olmayacaktı” ve türevleriyle yönelttiğiniz her cümle size haklı çıkmış olmanın tatminini yaşatırken çocuğunuzun kendisini yalnız ve çaresiz hissetirecek, özgüven kaybına neden olacak ve bundan sonra hata yapma korkusuyla bazı aktivitelere girişmekten korkacaktır. Bunun yerine birlikte çözüm aramak ve çocuğunuzun hatalarından ders almasını sağlamak en mantıklısı olacaktır.

“O SENİN GİBİ YAPIYOR MU HİÇ?”

Ä°lgili resim

Çocuğunuzu en çok etkileyen cümlelerin başında gelir “Neden sen de onun gibi olamıyorsun?” ” Bak Melis ne kadar uslu… ” Bak Burak derslerinde ne kadar başarılı…” Çocuğunuzu akranlarıyla kıyaslamak onun kişilik gelişiminde onarılması güç yaralar açacaktır. Çocuğunuzun kendine olan güveni azalmaya başlayacaktır. Çocuğunuz kendi değerini bilmeyerek sizin rol model olarak gösterdiğiniz kişiyi taklit etmeye çalışabilir, onun gibi olamadığını fark ettiğinde ise agresifleşmeye ve saldırganlar tutumlar göstermeye başlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir