Sağlık

Cilt kanserinin sessiz tehlikesi: Melanom nedir?

Deri kanserleri arasında en ciddi olanı melanom hakkında neler biliyorsunuz? İşte melanoma dair her şey...

Melanom, derinin en üst tabakasında bulunan “Melanosit” adı verilen renk hücrelerinin çevresel ve kalıtımsal etkiler nedeniyle kötü huylu hücrelerle çoğalması sonucu ortaya çıkan ciddi bir cilt kanseridir.

Melanom belirtileri

Uzmanlar, melanomun yaygın görülen bir kanser türü olmadığı için anormal görünümlü benlere sahip bireylerin düzenli olarak kontrolünün çok fazla zaman ve maliyet alacağını ve bir çok melanoma da tanı konulamayacağını söylemektedirler. Yani melanomun erken dönemde yakalanmasının en iyi yolu insanların melanom belirtilerini bilmesi ve eğer bu belirtileri taşıyorlarsa doktorlarına başvurmalarıdır.

melanom ile ilgili görsel sonucu

Yine uzmanlar bu konuda açık tenliyseniz, çillenmeye, güneşte kolay yanmaya eğiliminiz varsa ya da cildinizde çok sayıda ben taşıyorsanız düzenli olarak benlerinizi kontrol etmeyi önermektedirler. Hatta doktorunuzdan ya da bir yakınınızdan vücudunuzda göremediğiniz yerlerde bulunan benleri incelemesini isteyebilirsiniz. Eğer geçmişte kötü şekilde güneş yanığı geçirdiyseniz tehlikeye daha yakın olabilirsiniz.  Çünkü melonom melanositler hasar gördüğünde ortaya çıkabilir. Bu hücreler, cildinize pigment verir ve güneşe maruz kaldığında cildi koyulaştırır. Eğer melanom olabileceğini düşündüğünüz bir beniniz varsa mutlaka bir dermatologla görüşmelisiniz.

 Melanom özellikleri gösteren ben genellikle şu özelliklere sahiptir: 

Gittikçe büyüyen
Şekli değişen, özellikle düzensiz kenarlı bir görünüm almaya başlayan
Rengi değişen – daha koyu renkli, yamalı ya da çoklu gölgeli olan
Kaşıntılı ya da ağrılı
Kanamalı ya da kabuk tutmuş
İltihap görüntülü

Melanomdan Korunmak

Melanom riski UV ışınlarıyla ortaya çıkacağı için solaryum ve kontrolsüz güneşlenmektenn sakınmalısınız. Yaz aylarında güneşin aktif olduğu saatlerde dışarıda vakit geçirmekten uzak durmalı ya da mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir