Güzellik

Cilt bakımında en sık yapılan beş hata

Cildinize bakım yaparken doğru bildiğiniz yanlışlar yüzünden var olan problemleri güçlendirdiğinizi ya da yeni sıkıntılara kapı araladığınızı biliyor musunuz? Öyleyse cilt bakımı konusunda bilinçlenmeye hazır olun...

Cildinize günlük bakımını yaptığınızı, uyumadan önce makyajınızı mutlaka sildiğinizi, oldukça kaliteli ve pahalı ürünler kullandığınızı ve yüzünüzü kirlerden arındırdığınızı düşündüğünüz halde hala yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğuna tanık olmak can sıkıcı olabilir. Yaşadığınız cilt problemleri karşısında ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Peki cilt bakımı sırasında ya da söz konusu sorunları tedavi etme yönteminde yaptığınız büyük yanlışlar üzerine hiç düşündünüz mü? İşte cildinize zarar veren hatalı alışkanlıklarınız.

SİVİLCELERİNİZİ SIKMAYIN 

Ä°lgili resim

Sivilceleri patlatmak veya sıkmak uzun vadede kötü bir görünüme sebep olacaktır. Yüzünüzün çeşitli yerlerinde çıkan sivilceler sizi rahatsız ediyorsa o bölgeye sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Bir cilt uzmanına görünebilirsiniz. Ya da sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanan metal çubuklardan birinden faydalanarak sivilce çıkıntısını yumuşatabilirsiniz. Çıkarıcı aletin deliği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru ittirerek sivilcenizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bunun için daha profesyonel elektronik aletler de kullanabilirsiniz.

GÖZ VE YÜZ İÇİN AYNI ÜRÜNÜ KULLANMAYIN 

cleaning mascara GİF ile ilgili görsel sonucu

Çok hassas bir cildiniz yoksa göz çevreniz ve yüzünüz için kullandığınız ürünün aynı olması pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Bakıma zaman ayırma konusunda sorun yaşadığı için gözünü de yüzünü de aynı ürünle temizlemek ister. Ancak uzmanlar göz çevresinin en hassas bölgelerden biri ve yaşlanma belirtileri en önce burada başladığını söyleyerek göz kenarlarına özel ürünler kullanmanın mantıklı olacağını söylemektedirler.  Kremi, gözünüzün dışından başlayarak gözünüzün etrafına masaj yaparak sürün.

HER GÜN PEELİNG YAPMAYIN 

USING MASK TO FACE GİF ile ilgili görsel sonucu

Yüze haftada iki üç kereden fazla maske veya peeling uygulamak da beraberinde çeşitli sorunları getirecektir. Bu yüzünüzü zamanla yıpratır. Ayrıca kullandığınız maske 20 dakikadan fazla yüzünüzde kalmamalıdır ve cilt tipinize uygun içeriklerden oluşmalıdır.

GÜNEŞ KREMİ KULLANMADAN DIŞARI ÇIKMAYIN

Ä°lgili resim

Cilt sağlığını korumanın en iyi yolu cildi ultraviyole ışınlarından korumaktır. Özellikle hassas ciltli ve çok açık tenli kadınlar bu tür koruyucu kremleri sürmeden dışarı çıkmamalılar. Uzmanlar da bu tür cilde sahip olanlara en az 15 faktör güneş kremi kullanmalarını öneriyor. Koruyucu güneş kremleri sürmek, cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkisinden koruyup kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kış güneşi de bol miktarda UV ışını içerir ve bu aylarda güneş koruyucusu kullanmamak, cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir.
SICAK VEYA SOĞUK SU KULLANMAYIN 
washing face gif ile ilgili görsel sonucu
Su ısısını ayarlayamamak ciltte önemli problemlere yol açar. Aşırı soğuk veya sıcak su cildin doğal yağ dengesini bozar ve genelde kuruluğa ve cildin pul pul dökülmesine neden olur. Ilık su ile yüzü yıkamak en idealidir. Ayrıca sıcak su yüzdeki kırışıklıkların artmasına da sebep olabilir. Bu yüzden özellikle sıcak duş yaparken yüzünüzü sıcak suyla doğrudan temas ettirmemeye özen gösterin.
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir