MedyaVideo

Çarpışma dizisinin dönüm noktası olan o sahne nasıl çekildi?

Ekranların yeni dizisi Çarpışma güçlü oyuncu kadrosu ve orijinal konusuyla olduğu kadar üs düzey kaliteli sahneleriyle de ilgi çekti. Peki herkesin konuştuğu çarpışma sahnesi nasıl çekildi?

Show TV’nin yeni dizisi Çarpışma ilk bölümüyle ekran yolculuğuna mükemmel bir başlangıç yaptı. Çarpışma sahnesinin yanı sıra canlı bomba patlama sahnesiyle de geceye damga vuran dizi; sosyal medyada da en çok konuşulan konu olarak, Twitter’da dünya gündeminde 2. sıraya, Türkiye gündeminde ise 1. sıraya yerleşti. İzleyiciler dizinin gelecek bölümlerinde neler yaşanacağını heyecanla beklerken sosyal medya kullanıcılarının en çok merak ettikleri konulardan biri çarpışma sahnesinin nasıl çekildiğiydi. Çarpışma dizisine damga vuran ve Türk televizyon tarihine geçen o sahnenin detayları ortaya  çıktı:

Mynet’in haberine göre çarpışma sahnesinin çekimleri şu şekilde gerçekleşti.

HIZLI VE ÖFKELİ FİLMİNDEKİ SİSTEMİN BENZERİ KULLANILDI

Çarpışma çekim tekniği ile birçok ilke imza atarak, hafızalara kazındı. Dizinin temel hikayesinin çıkış kaynağı ve yine dizinin adını belirleyici derecede önemli olan ‘çarpışma sahnesi’nin prodüksiyonu ve çarpışmada kullanılan teknik, izleyicilere ekran başında heyecanlı anlar yaşattı. Çarpışma sahnesinde kullanılan sistemin bir benzeri, Hollywood’da ‘Hızlı ve Öfkeli’ film serisinde kullanılmıştı.

ÇARPIŞMA DİZİSİ ile ilgili görsel sonucu

KAZA SAHNESİ İÇİN ALMANYA’DAN EKİP GELDİ

Çarpışma sahnesi için Almanya’dan özel getirilen Compiter Control System (CCV) kullanıldı. Bu sistem, kaza testlerinin laboratuvar ortamlarının dışında da kullanılan test sistemi. Dört arabaya da bu sistem takıldı. Sistemi kurma hazırlıkları 20 gün sürdü, 2 Alman mühendis ve 2 de Türk tekniker görev aldı. Sistem kurulduktan sonra bir hafta test edildi. Çarpışmalar için araçlara özel yazılım yapıldı ve her bir araca yazılımlar ayrı ayrı programlandı.

Dört araçlı çarpışma sahnesi için, dört de yedek olmak üzere ve tamamı çalışır halde sekiz araç satın alındı.

ÇARPIŞMA SAHNESİ İÇİN ÖZEL TEKNİKLER

Türk dizi ve sinema sektöründe, şu ana kadar bir sahnede en fazla arabanın çarpıştığı sahne olarak tarihe geçti. Çarpışma sahnesinde yağmurlama yapıldı ve bu yağmurlama çarpışma sahnesine özel tasarlandı.

Çekimler 6 gün sürdü, 6 gün boyunca yapılan yağmurlamada günlük 60 ton, toplam 360 ton su kullanıldı.

Ä°lgili resim

Yapımcılığını Kerem Çatay-Pelin Diştaş’ın, idari yapımcılığını İsmail İçen’in üstlendiği, Uluç Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Ali Aydın’ın kaleme aldığı ‘Çarpışma’nın başrollerinde; Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak, Melisa Aslı Pamuk, Alperen Duymaz gibi birbirinden önemli isimler yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir