Sağlık

Boyun ağrısı için ev reçeteleri

Boyun ağrısından muzdarip kişiler için en etkili doğal çözümler...

Boyun ağrısı omurganın kemik ve eklem yapılarından köken alabilen, aynı zamanda kas, bağlar ve sinirler gibi yumuşak dokulardan da kaynaklan bir sorundur. En sık boyun ağrısı nedenini boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşan yumuşak doku zorlanmaları oluşturur Bunun sebebi ise günümüz yaşam koşullarında iş ortamında çok fazla hareketsiz kalmak, bilgisayarın başında çok fazla vakit geçirmek gelir. Peki kendinize ait zaman diliminde boyun ağrılarının önüne geçmek için neler yapabilirsiniz?

Ä°lgili resim

Sülfat ve magnezyum bakımından zengin olan epsom tuzu boyun ağrılarına iyi gelen diğer bir doğal yöntemdir. 2 bardak epsom tuzunu bir kase ılık suyun içinde bekletin. Ardından ağrıyan boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.Ayrıca sıcak bir duş sırasında epsom tuzunu kullanabilirsiniz.

Boyun ağrınızı hafifletmek için öz yağlar en büyük yardımcınız olabilir. Nane yağı, lavanta yağı, fesleğen yağı, servi yağı, zeytinyağından birer damla alarak karışım yapın ve düzenli olarak boynunuza dairesel hareketlerle uygulayın. Bu doğal yağların hepsi anti-inflamatuvar özelliklidir ve boyun ağrınız için iyi bir tedavi olacaktır.

Uzakdoğu’da sıklıkla kullanılan akupunktur da boyun ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Vücudun belli sinir noktalarına batırılan akupunktur iğnelerinin kan ve lenf dolaşımını iyileştirme özelliği vardır.

Buz küplerini bir havlu içine koyun ve ağrıyan bölgeye uygulayın. Bir kaç dakika yeterli olacaktır. Bunu günde dört defa yapabilirsiniz. Buz, boyun bölgesindeki inflamasyonları azaltacaktır.

Anti-flamatuar özelliği bulunan zencefil boyundaki dolaşım ve kan akışını artırarak iltihabı ve ağrıyı durdurur. Üç yemek kaşığı zencefili tülbente sarıp sıcak suda 30 saniye bekletin. Ardından bu tülbenti ılık bir halde 15 dakika boynunuza koyun. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir