Sağlık

Boğaz ağrısı için ev reçeteleri

Mevsimsel geçişlere bağlı olarak ortaya çıkan boğaz ağrılarınıza evde bulabileceğiniz doğal çözümleri biliyor musunuz?

Boğaz ağrısı, yutkunma,inflamasyon ve yanma problemleriyle beraber size sıkıntılı zamanlar yaşatacak sağlık sorunlarından biridir.  Özellikle kış mevsimi koşullarında bu boğaz enfeksiyonları daha fazla yaşanmaya başlar. Bu sıkıntılı süreçten kurtulmak için çeşitli ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz. Peki bu ilaçlara takviye olarak evde kendi yöntemlerinizle hazırlayacağınız doğal karışımları hazırlamayı düşündünüz mü? İşte boğaz ağrısı için ev reçeteleri…

throat ache GİF ile ilgili görsel sonucu

ELMA SİRKESİ VE KIRMIZI TOZ BİBER 

1 çay kaşığı elma sirkesini, 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi, 3 çay kaşığı balı ve 1 bardak ılık suyu karıştırın ve gargara yapın. Arada içecekten bir kaç yudum da alabilirsiniz. Günde 2-3 defa bu şekilde kullanabilirsiniz. Elma sirkesi burnu ve boğaz balgamını açacaktır, biberdeki kapsaisin maddesi ise ağrı ve inflamasyonlara iyi gelecektir.

BAL VE LİMON SUYU 

Bir fincan kaynar su başına iki çorba kaşığı bal ve bir limonun suyunu ekleyin. Bu karışıma sıradan bir poşet çay ekledikten sonra bir süre soğumasına izin verin ve yavaş yavaş için. Boğaz ağrınız hemen yatışacaktır.

ELMA SİRKESİ VE SODA

1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı yemeklik sodayı ve 1 bardak suyu güzelce karıştırdıktan sonra bunu günde bir kaç defa gargara için kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin ve yemelik sodanın mikrop karşıtı özellikleri boğaz ağrısına sebep olan bakterilerin öldürülmesini sağlayacaktır.

PAPATYA

Bir çorba kaşığı papatya yaprağı ve iki fincan kaynar suyla bir bandaj hazırlayın. Bunun için yaprakları suya koyup birkaç dakika pişirin ve bir bezle çıkarın. Bezi iyice sıkın ve soğuyana kadar boynunuza uygulayın. Bunu günde birkaç defa tekrarlayın.

ADA ÇAYI VE EKİNEZYA

Adaçayı ve ekinezyayı küçük bir kavanoz içine yerleştirin ve sonra kaynar su ile doldurun.
30 dakika bekletin. Karışımı süzgeçten geçirin. Küçük sprey şişesine yerleştirin ve her iki saatte bir veya gerektiğinde boğazınıza püskürtün. Bu spreyin, boğaz ağrısı rahatsızlığını antiseptik ilaç spreyi kadar etkili bir şekilde hafiflettiği gözlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir