Sağlık

Böbrek enfeksiyonuna dair bilmeniz gereken her şey

Böbrek enfeksiyonu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte Böbrek enfeksiyonu hakkında merak edilenler...

Böbrek enfeksiyonu, bakteri veya virüs kaynaklı olabilen bir idrar yolu enfeksiyonu olarak genelde ilk olarak idrar kesesinde başlayan, oradan da böbreklere yolculuk eden bir rahatsızlıktır. Kadınlar anatomik yapılarından dolayı böbrek enfeksiyonuna yakalanmaya daha yatkındırlar. Özelikle hamile kadınlar risk grubu içerisindedirler.  Bunun yanında  Zayıflamış bağışıklık sistemi, immünosupresant kullanmak, idrarın ters yöne akmasına sebep olan rahatsızlıklara sahip olmak, idrar sondası kullanmak böbrek enfeksiyonuna yol açacak faktörlerdir.

BÖBREK ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Bu rahatsızlık ilk belirtilerin sebepsiz yorgunlukla gösterir. Günden güne kendinizi bitkin hissetmeye başlarsınız. Yorgunluk dereceniz giderek yükselir. böbrek enfeksiyonu vakasında zamanla tüm gücünüzü kaybettiğinizi fark edersiniz.

Bel bölgenizde ve karnın her iki tarafında da ağrı böbrek enfeksiyonunun en güçlü semptomlarındandır. Ara ara kasığa doğru yayılan ve karın bölgesinin üzerine baskı uygulandığında geçici şekilde azalan ağrı böbrek enfeksiyonunun habercisidir.

Böbrek enfeksiyonunun yaygın bir belirtisi ani şekilde beliren tuvalete gitme isteğidir. İdrarınızı her yaptığınızda sanki hala idrarınız varmış gibi hissedersiniz.

Ateşinizin aniden ve sebepsiz yükseldiğini hissediyorsanız bu böbrek enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Böbrek enfeksiyonu rahatszılığına sahipseniz tokluk hissi yaşayabilirsiniz Ayrıca aşırı derecede susamış hissedebilirsiniz. Bunun nedeni enfeksiyonların vücudunuzu kurutması ve daha fazla sıvı alma isteği uyandırmasıdır.

normal kidney and with infections kidney ile ilgili görsel sonucu

BÖBREK ENFEKSİYONU TEDAVİSİ

Böbrek enfeksiyonu ilk etapta antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılır. Eğer böbreklerinizdeki enfeksiyon ciddi bir boyuta ulaştıysa ve günlük antibiyotik kullanımıyla tedavi edilemez hale geldiyse hastanede tedavi görmeniz gerekebilir. Ağızdan kullanılan antibiyotikler size etki edemediği için hastanede antibiyotikler damardan verilir. Eğer buna rağmen durumunuz kısa bir süre içinde iyiye gitmezse hastanede uzun süre kalabilirsiniz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ? BÖBREK ENFEKSİYONU İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Böbrek enfeksiyonu rahatsızlığından muzdarip hastaların dikkat etmesi gereken bazı konular vardır.

Duş alın
İdrar gelince yapın
Kadınlar bölgeyi önden arkaya doğru silmeliler
Cinsellikten sonra bölge temizlenmeli
Cinsellikten sonra idrar yapılmalı
Hijyen spreyleri kullanılmamalılar
Olabildiğince kuru kalmalı ve sıkı kıyafetlerden kaçınmalı
Pamuklu iç çamaşırları ve gevşek kıyafetler giyilmeli
Beslenmeye lifler eklenerek kabızlık önlenmeli

Bunların yanında bazı doğal çareler de başvurabilirsiniz.

Zeytinyağının safra kesesinden, böbreklerden ve karaciğerden toksinleri atma özelliği olduğundan evde uygulayabileceğiniz en güzel yöntemlerden biridir. Ayrıca limon suyu ve zeytinyağı kullanımı böbrek taşı oluşumun engellemede size yardımcı olacaktır.

Böbrek enfeksiyonu genelde kasık, sırt ve kalça ağrısını beraberinde getirir. Sıcak su torbası kullanmak kaslarınızı rahatlatarak oluşan bu ağrıyı azaltmanızda inanılmaz derece etki edecektir.

Aloe vera suyu içmek uygulayabileceğiniz ideal bir yöntemdir. Günde iki bardak içilen aloe vera suyu böbreklerinizi temizler ve idrar yolu enfeksiyonunun oluşumunu önler.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir