Aile

Bebek odası için ideal sıcaklık ve nem oranı

Yeni doğan bebeğinizin oda konforunu nasıl sağlayacağını biliyor musunuz? İşte bebeğinizin odası için ideal sıcaklık ve nem oranları...

Ebeveynler için en önemli konulardan biridir yeni doğan bebeğin oda koşulları. Bu koşullar bebeğin uyku düzenini de doğrudan etkileyecek faktörlerdir. Söz konusu koşullar gündeme geldiğinde ise odanın nem ve sıcaklık değerlerinin nasıl olması gerektiği akılları karıştıran en büyük sorun olarak karşımıza çıkar.

SICAKLIK DENGESİNİ AYARLAMAK

Oda sıcaklığının çok yüksek ya da çok düşük olması bazı hastalıklara neden olmaktadır. Uzmanların belirtiğine göre bebekler için ideal uyku sıcaklığı yaklaşık 23 -22-21°C derecedir. Bebeğinizin odasında mutlaka bir termometre bulunmalı ve bunu kontrol etmelisiniz.

Eğer termometre derecesi 23’ün üstüne çıkıyorsa ısıyı düşürmeniz gerekecektir. Bunun için pencere ve kapı aralıklarına göz atın ve buralardan çocuğunuzun odasına soğuk hava sızıp sızmadığını tespit edin. Ayrıca koyu renkli güneşlikler de tercih edebilirsiniz.

Eğer oda sıcaklığı 21’in altına düşüyorsa bu kez odanın ısı değerini yükseltmek için odanın güneş ışığı görmesine gayret etmelisiniz

NEM ORANI DENGESİNİ AYARLAMAK

Yine uzmanların belirttiğine göre bebek odası için ideal bağıl nem oranı yaklaşık % 50’dir. Bağıl nem, kolayca nem sensörü olarak da bilinen higrometre denen bir cihazla ölçülebilir. Higrometreyi internetten sipariş edebilir veya belirli mağazalarda kolayca bulabilirsiniz.

Odanın nem oranını arttırmak için birçok yerde satılan buhar aletlerini alabilirsiniz. Bu aletler sayesinde istediğiniz zaman belirlenen seviyede buhar basarak evinizin nem oranını arttırabilirsiniz. Evinizde kendi uygulayacağınız bir yöntemde yer almaktadır. Bunlardan en kolayı endi hazırladığınız sıcak su ile ortama buhar sağlamak. Farklı bir yöntem ise evin zaman zaman havalandırılması.

Bebek odasındaki bağıl nem oranı % 55’in üzerinde ise nem giderici kullanmayı düşünmelisiniz çünkü yüksek bağıl nem, küf, mantar, virüs, toz akarları ve diğer mikrobik tahriş edici maddeleri besler.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir