Yaşam

Barselona’da mutlaka görmeniz gereken beş yer

İspanya'nın Katalonya boyutunun ayrı bir coşkusunun olduğu kesin. Peki bu coşkuya kapılmaya ne dersiniz?..

Bazı kişilerin Katalan ruhuna karşı büyük bir sempatileri olur. Katalonya kültürüne özel gelenekselleşmiş sardana, jota gibi danslar, eğlenceli etkinlikler, festivaller müzikal performansların samimiyeti bir çok kişiyi kendisine çeker. Siz de İspanya’nın kraliyet yüzünden daha çok bu renkli boyutuna daha büyük bir tutku besliyorsanız rotanız kesinlikle Barselona olmalı. İspanya’nın kuzeybatısında, özerk bölge olan Katalonya’nın başkenti Barselona’da bu bayram havasında geçen kültürel aktiviteler enerjinize enerji katacak, Orijinal adı  pan con tomate olan Pan Tumaca gibi Türk mutfağına yakın lezzetlerine aşık olacaksınız. Öyleyse bu kıpır kıpır şehri doya doya gezme tozma ve Barselona’nın her parçasından keyif çıkarma vakti…

SAGRA DA FAMILIA BAZİLİKASI 

sagrada familia basilica barcelona gif ile ilgili görsel sonucu

“Gaudi olmasaydı Barselona’da olmazdı” desek abartmış olmayız. Çünkü gerçekten şehre ruhu veren parçalar Gaudi’nin eserleri. Sagrada Familia Bazilikası hem modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin en önemli yapıtı hem de şehrin en ikonik simgesi. Gaudi’nin yapımını 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bazilika halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

LA RAMBLA CADDESİ 

La Rambla street gif ile ilgili görsel sonucu

La Rambla caddesi Katalan halkını gözlemlemek, şehri gerçekten keşfetmek ve yürüyüş yapmak için mükemmel bir cadde. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır ve yılın her anı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Arabaların giremediği yürüyüş parkuruna sahip cadde  Barselona’nın kalbi olarak adlandırılır.

CAMP NOU STADYUMU 

Camp Nou Stadium gif ile ilgili görsel sonucu

“Més que un club” yani “bir kulüpten daha fazlası” sloganına sahip bir takımın şehrindeyseniz onların mabedlerine uğramadan olmaz.  Katalan Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan ve 3 yıl içerisinde 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulan stadyum, 99 bine yakın kapasiteye sahip. Türkçe adı yeni stad olan Stadyum, tarihte birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. 1982 FIFA Dünya Kupası için kapasitesi 125.000’e çıkartılmıştır. Daha sonra UEFA’nın kuralları gereği kapasitesi düşürüldü. 2010 yılında son bulan çalışmalar sonucu kapasitesi 100.000’e çıkarılmış, koltuklar yenilenmiş ve stadyumun üstü kapatılmıştır.

CASA BATLLO 

casa batllo ile ilgili görsel sonucu

Yine usta mimar Antoni Gaudí’nin baş yapıtlarından biri. Casa Batllo’nun günümüzdeki tasarımı, daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar tasarlanması ile oluştu. Günümüzde özel bir firma tarafından müze olarak işletilen yapı, sıra dışı görünümünü 1904 yılında eski konutun dış ve iç kısımlarında yapılan yenileme çalışmaları sonucunda kazanmış. Dış cephe tasarımında Gaudi’nin Monet tarafından yaratılan “Nilüferler” tablosundan esinlendiğine inanılan yapının özellikle ilk katındaki salon kent manzarası ve tavan işçiliği ile konukları büyülüyor.

KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ 

national museum of catalan art ile ilgili görsel sonucu

Dünyaca ünlü sanat müzelerinden biri olarak görülen Katalan Ulusal Sanat Müzesi, şehrin en büyük saraylarından biri olan Palau Nacional’de yer alıyor. Ortaçağ’dan itibaren Katalan halkının sanata olan katkılarının yer aldığı mekanda gotik ve romanesk olarak ayrılan iki bölüm bulunuyor. İçerisinde dinlenebileceğiniz veya kütüphanesinden yararlanabileceğiniz gibi, şehir manzarasını da izleyebilirsiniz. Milattan önceki dönemden ve milat sonrasına kadar süren para, kağıt veya madalyon koleksiyonlarını görebilir, İsa heykel ve resimlerine göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close