Beslenme

Bamyanın bilinmeyen sekiz faydası

Vitamin ve mineraller bakımından en zengin besinlerden bamyanın faydaları...

Süs çiçekli ebegümeciler familyasında bir bitki olan bamya bir çok kişi tarafından en sevilmeyen sebzelerden biridir. Ancak bamyanın sağlığa olan faydaları onun gerek etli, gerek zeytin yağlı türüyle tercih edilmesi için yeterli. Eğer siz de bamyaya bir türlü ısınamayanlardansanız  onun sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu öğrenmeli ve Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eden bu sebzeyle mutlaka barışmalısınız. İşte bamyanın daha önce duymadığınız sekiz faydası:

İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındırması sebebiyle çok daha sağlıklı ve genç bir cildin sahibi olmanızı yarayacak bu  sebze cilt dokularını yenilemesinin yanı sıra cildin daha genç görünmesini sağlıyor.

Böbrek hastalıkları için önemli nedenlerden birisi diyabet hastalığıdır. Diyabet sorununuz varsa böbreklerinizde sorun yaşmamak adına düzenli olarak bamya suyu tüketmeniz faydalı bir seçim olacaktır. ,

K vitamini güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir.

Bamyanın içindeki çözünür lifler doğal olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle, bamya tüketimi vücudun kolestrol düzeylerini yönetmek için etkili bir yöntem olan kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır. Bamya ayrıca, bağırsakta safra oluşumunu modifiye ederek yüksek kan kolesterolünü düşürecek pektinle yüklüdür.

Kilo vermek isteyenler bamyayı tercih edebilir. Bamya, içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi yaratır.

Bazı kanser türlerini, özellikle kolon kanseri riskini azaltabilir. Bamya bağırsak yollarının sağlıklı kalmasına yardımcı olan çözünmeyen lifler içerir. John P. Hunter tarafından yayınlanan “Sağlık Yardımı: Gıdalar ve Baharatlardan” adlı kitapta; bamyanın toplu müshil nitelikleri nedeniyle bağırsakları yağlamaya yardımcı olduğunu açıklıyor.

Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım hastalığına iyi gelmektedir. Kronik astım tanısı konulan kişilere bol miktarda bamya tüketimi önerilmektedir.

Bamyanın direkt olarak güneş ışınlarının zararlarından koruduğunu söylemek zor fakat güneş ışınlarının neden olduğu hasar ve zararları giderebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında da bamya tüketiminin cilt sağlığı için önemli faydaları olabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir